Eğitim

Türkiye’deki okulların ihtiyaçları bu okuldan karşılanıyor

Kırıkkale'de Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde üretilen donatım malzemeleriyle ülke genelindeki diğer okulların ihtiyaçları karşılanıyor. Okulda teorik ve uygulama eğitimi alan öğrenciler gelecekteki mesleklerini öğreniyor.

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Kırıkkale’de Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde üretilen donatım malzemeleriyle ülke genelindeki diğer okulların ihtiyaçları karşılanıyor. Okulda teorik ve uygulama eğitimi alan öğrenciler gelecekteki mesleklerini öğreniyor.

Okula ait atölyelerde üretilen öğrenci sıra ve masaları, öğretmen masası, dolaplar, okul kütüphanesi donatıları, büro malzemeleri gibi okulların tüm donatım malzemeleri öğrenciler tarafından bu meslek lisesinde üretiliyor. Üretilen malzemeler ise yerelde ildeki tüm okulların ihtiyaçlarını gidermekte, öte yandan Millî Eğitim Bakanlığı Ders Araç Gereçleri Yapım Merkezine de gönderilerek Türkiye’deki tüm okullara ulaştırılıyor.Okulun ahşap, metal ve elektrik-elektronik bölümlerinde teorik ve uygulamalı eğitim alan öğrenciler, öğretmenlerinden her detayı öğreniyor.

2500 OKUL SIRASI ÜRETİLİYOR
Yılda 2 bin 500 okul sırası üretilen okulda ayrıca eski öğrenci sıra ve masaları da geri dönüşüm sayesinde yeni ahşap ürünlere dönüştürülerek üretim yapılıyor. Millî Eğitim Müdürü Rıza Aydın gazetecilere yaptığı açıklamada, öğrencilerin meslek öğretmenlerinin desteği ile ileride yapacakları mesleklerin bu tezgahlarda temellerinin atıldığını söyledi.Okulun adeta bir fabrika gibi çalıştığını hatırlatan Aydın, “Okulumuzun atölyelerinde yılda 2 bin 500 öğrenci sırası, öğrenci ve öğretmen masası ile yine takım halinde 500 dolap üretimi gerçekleştiriliyor. Ayrıca 2 bin 500 öğrenci sırası yapımı halen devam etmekte olup bunlar da ekonomimize katkı sağlıyor. Üretim yaparken kullanılmış öğrenci sıraları da geri dönüşüm olarak yeniden ekonomiye kazandırılıyor.” dedi.

ÜRETİM YIL BOYUNCA DEVAM EDİYOR
Okuldaki üretimin yıl boyunca devam ettiğini hatırlatan Aydın, şunları söyledi:”Bu sayede sektörün taleplerine duyarlı, istihdam odaklı ve paydaşlarla da iş birliği içinde çalışmaya devam ediyoruz. Meslek lisesi öğrencilerimizin neler yapabildiklerini, nasıl üretici olduklarını bu şekilde görebiliyoruz. Öğrencilerimizin eğitim aldıkları bu meslekler sayesinde bundan böyle kollarında altın bilezikleri diyebileceğimiz bir meslekleri oluyor. Öğrencilerimiz mezun olduklarında sektörde rahatlıkla istihdam edilmeleri de mümkün. Gençlerimiz sayesinde üretken, ürettikçe de gelişen, geliştikçe de ülke ekonomisine katkı sağlayan bir okul olmaya devam ediyoruz. Öğrencilerimiz burada eğitimlerini alırken meslekleriyle ilgili tüm detayları da ayrıntılı ve uygulamalı şekilde öğrenmiş oluyorlar. Bu güzel çalışmaları özveri ile yapan, emeklerini ürüne dönüştüren tüm öğrencilerimize ve onları yetiştiren öğretmenlerimize ve okul yöneticilerimize teşekkür ediyorum.”
Öğrencilerden Ahmet Eren Özen de, “Metal bölümümü okuyorum ve mesleğimi çok seviyorum. Bu meslek daha çok tutulan bir meslek. Bana ve aileme katkı sağlayacak bir meslek. İleride de Allah izin verirse yeni dükkanımı ya da yeni iş yerimi açmayı düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Haber71.Net Editor

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Subscribe
Bildir

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x