Ahmet Önal | Kırıkkale Belediye Başkanı - Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri
Manşet

UMKE’den gerçeğini aratmayan tatbikat!

Sağlık Bakanlığı’nın talimatı ile İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı 12 kişilik UMKE personeli, Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü ile Bingöl AFAD Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde düzenlenen UMKE ATAK eğitimine katıldı.

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Sağlık Bakanlığı’nın talimatı ile İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı 12 kişilik UMKE personeli, Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü ile Bingöl AFAD Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde düzenlenen UMKE ATAK eğitimine katıldı.

DONANIMLI BİR HİZMET SUNACAK

Teorik ve pratik olarak verilen 5 günlük eğitimde Arama Kurtarma Eğitimi başta olmak üzere birçok konuda bilgi verildi. Gönüllü sağlık çalışanları tarafından oluşturulan UMKE ATAK; arama kurtarma faaliyeti yaparak, ulusal ve uluslararası hali hazırda hizmette bulunan UMKE çatısı altında kuruldu. Daha önce arama kurtarma fonksiyonu olmayan, sadece medikal yardım amaçlı hizmette bulunan UMKE ekipleri verilen ATAK eğitimleriyle birlikte arama kurtarma faaliyetine katılarak ihtiyaç sahiplerine daha donanımlı bir hizmet sunacak.

umkeden-gercegini-aratmayan-tatbikat4.jpg
AFET DURUMUNDA GÖREV ALACAKLAR

AFAD ile koordineli olarak görev yapacak UMKE ATAK timleri, almış oldukları eğitim sonrasında ulusal veya uluslararası olası bir afet durumunda görev alacaklar. Bu kapsamda Kırıkkale UMKE personelinin de içerisinde bulunduğu Kırşehir ve Yozgat illerinden oluşan toplam 30 kişilik 28. Bölge UMKE timleri, Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü ve Bingöl AFAD Müdürlüğünce gerçekleştirilen UMKE ATAK eğitimlerine katıldı.

UMKE ATAK EĞİTİMLERİ YAPILDI

5 gün süren teorik ve pratik olarak gerçekleştirilen eğitimlerde personellere Enkazda Kişi Arama ve Kurtarma, Toplu Trafik Kazalarında Araç İçi Arama Kurtarma, Çığda Arama Kurtarma, Selde Arama Kurtarma, KBRN Arama Kurtarma gibi çeşitli konularında eğitim verildi. İlimiz ve bölge illerimiz UMKE personellerine yönelik yapılan UMKE ATAK eğitimleri bakanlığımız koordinasyonunda ilerleyen günlerde devam edecek.

Haber71.Net Editor

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Subscribe
Bildir

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x