EkonomiKırıkkaleManşet

AGİAD sanayicilerini dünya ile buluşturuyor

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

 “Türkiye – Dünya Ticaret Köprüsü 2013”“Gıda,Tarım-Hayvancılık,Gıda Makinaları ve Hızlı Tüketim Malları” Sektörel Zirveye Kırıkkale’den 10 sanayici iş adamı katılacak.

‘YABANCI FİRMALAR MAL ALIMI İÇİN GELECEK’

TUSKON tarafından organize edilen ve Ekonomi Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve İhracatçı Birliklerinin desteğiyle 25-27 Kasım 2013 tarihlerinde düzenlenecek olan“Türkiye – Dünya Ticaret Köprüsü 2013” programında 144 ülkeden 1500 işadamı ile 25 bin ikili iş görüşmesi yapılması planlanıyor. AGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Sarı, Türkiye – Dünya Ticaret Köprüsü 2013” programına katılacak olan yabancı firmaların Türkiye’ye mal alımı için geleceklerinin altını çizdi.

‘TÜRK MALLARINI KALİTELİ BULUYORLAR’

TUSKON’un Afrika kıtasındaki ülkelere yönelik yoğun ticari faaliyetlere öncülük ettiği yönündeki kanaatin doğruluğunu rakamlarla anlatan Sarı “Afrika ülkelerine 11 milyar dolar ihracatımız var. 2005 yılında bu kıtaya ihracat 3.5 milyar dolardı. Ticaret Köprüleri’nin bu gelişimde büyük katkısı oldu. Ancak şunu vurgulamak gerekir ki devletimizin uyguladığı politikalarla, cumhurbaşkanımızın, başbakanımızın ve hükümet temsilcilerinin bu ülkelere gitmeleri; THY’nin seferlerinin Afrika kıtasına artması bu büyük hareketin gelişmesini sağladı” dedi. Afrika ülkelerindeki kar marjının Avrupa ülkelerine göre daha yüksek olduğunu söyleyen Sarı, “Afrika’da doğru hesap yapan kazanır. Ancak bu ülkelerin de kendilerine göre riskleri var. Bu riskleri iyi hesaplamak gerekir. Afrikalılar Türk mallarını çok kaliteli buluyor. Türkiye denince akla gelen markalaştığımız alanlar ise halı ve seramik. Kadın giyimi ve çocuk giyimi de Afrika’da çok ilgi çekiyor. Bir Türk kadının iki ya da üç katı kadar Afrikalı kadınlar kozmetik ürünü kullanıyorlar” diye konuştu.

10 MİLYON DOLARLIK KATKI

Afrika’da lojistik yaşanan lojistik sıkıntıların çözümü halinde ihracatımızın iki katına ulaşabileceğini ifade eden Fatih Sarı, şöyle devam etti: “Afrika’da liman konusunda da sıkıntı yaşıyoruz. Az sayıda liman olduğu için gemiler çok uzun süre bekliyor. Angola’nın petrol geliri 70 milyar dolar. Fakat biz bu ülkeye lojistik sıkıntısı yaşadığımız için yeterince mal satamıyoruz. Üyelerimizin içerisinde lojistik işi yapanlara Afrika’ya direkt ulaşım yapmaları için önerilerde bulunuyoruz. Üyelerimiz arasında ki bazı lojistik firmaları Afrika hatlarını oluşturmaya başladı. Biraz daha zamana ihtiyaçları var” Afrika’da yaşanılan diğer sıkıntının ise bankacılığın yeterince gelişmemesi olduğunu kaydeden Sarı, Türk bankalarının da Afrika’da gelişmesinin önemini ifade etti. Sarı, düzenlenen ticaret köprüleri ile ülke turizmine yaklaşık 10 milyon dolarlık katkı da sağlandığını söyledi.

BİN 500 KATILIMCI BEKLENİYOR

TDTK 2013 /Gıda, Tarım, Hızlı Tüketim Mamulleri ve İlgili Makineler programı, TUSKON tarafından Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda, Dışişleri Bakanlığı işbirliği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) desteğiyle 25-26 Kasım 2013 tarihlerinde İstanbul Lütfi KırdarKongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleştirilecektir. 144 farklı ülkede tanıtım ve programa katılım çağrısı yapılmıştır. Faaliyetlerimiz sonucu 1100 firmadan 1.500 civarında katılımcı beklenmektedir. Programa katılan yabancı iş adamları bir teşvik olmaksızın katılıyorlar. Yabancı katılımcılar kendi otel ve uçak masraflarını karşılıyor. Programa başvuran firmalar, ithalatçılar, toptancılar, süpermarketler, büyük çiftlikler, kamu şirketleri, depolar, genel ticaret yapan firmalar olarak şekillenmektedir.

25 BİN İKİLİ İŞ GÖRÜŞMESİ

Yabancı firmalara program daveti yapılırken, Türk üreticileri ile tanışma fırsatı yakalayacakları belirtilmektedir. Ayrıca, dağıtılan broşür ve reklamlarda bu programın yabancı katılımcılar açısından sadece Türkiye’den mal alım amaçlı olduğu vurgulanmaktadır. Programda 25.000 ikili iş görüşmesi yapılması tahmin edilmektedir. İkili iş görüşmelerinde iletişim problemlerini çözmek amacıyla 22 farklı dilde 900 tercüman görevlendirilmiştir. Güney Sudan ve Abu Dabi Ticaret Köprüsü programlarına ilk defa bu sene katılacaklar.

PROGRAMA BAŞVURU NASIL YAPILIYOR?

WEB sitesi (www.tuskonwtb.com) üzerinden bireysel başvuru, Yurtdışı temsilcileri aracılığı ile. Yurtdışı ortak kuruluşlar üzerinden. Her başvuru üç onaydan geçmektedir. İlk onay ülkede bulunan temsilcimiz aracılığı ile yapılmaktadır. Özellikle firmanın gerçekliğini, çapını, kalitesini belirleme adına en önemli kısımdır. Herhangi bir yabancı firma başvurusu otomatik olarak kabul edilmemektedir. İkinci onay ise TUSKON merkez ofisindeki bölge koordinatörlükleri tarafından verilmektedir. Bu onay aşamasında başvuru, sisteme girilen bilgilerin tutarlılığı, doğruluğu ve başvuru sahibinin programın amacına uygun bir profile sahip olup olmadığı yönünden değerlendirilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Otomatik taslak - Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri

Haber71.Net Editor

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
Başa dön tuşu