Siyaset

Ak Parti, 71 ili mercek altına alıyor

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

AK Parti, 24 Haziran’da oy kaybının yaşandığı 71 şehri mercek altına alıyor. Bu iller detaylı bir şekilde analiz edilecek ve kaybın sebepleri raporlaştırılarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile parti yönetimine sunulacak.

RAPORLAR İSTENECEK

AK Parti, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle birlikte girilen milletvekili seçiminde oylarında düşüş yaşadığı 71 ili mercek altına almaya hazırlanıyor. Oy düşüşü yaşanan iller tek tek çıkartıldı, 2015 seçimlerine ve önceki seçimlere göre ne kadar kayıp olduğu analizleri ortaya kondu. Seçim İşleri Başkanlığı’nın yaptığı çalışma, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birlikte tüm parti yönetiminin değerlendirmesine sunuldu. Bundan sonraki süreçte tüm illerden, oy düşüşüne yol açan sebeplerle ilgili raporlar istenecek.

REKOR KIRIKKALE’DE

AK Parti’de yapılan seçim sonuç analizlerinde oy artışı gösteren 10 il ile birlikte oy kaybının yaşandığı tüm iller sıralandı. Oy azalışı görülen 71 ile ilişkin tüm veriler tek tek ortaya kondu. Hem Milletvekili seçimleri, hem de Cumhurbaşkanlığı oy oranları ayrı ayrı kıyaslandı. Milletvekili seçimlerinde 2015 seçimleri ve 16 Nisan referandumuna göre de oy oranları kıyaslaması yapıldı. 2015 seçimlerine göre yapılan kıyaslamada, en çok oy düşüşünün yaşandığı il yüzde 18’lik kayıpla Kırıkkale oldu.

6 İLDE YÜZDE 14 DÜŞÜŞ

Kırıkkale’nin ardından Bayburt, yüzde 15 düşüşle ikinci sırada gelirken, bunu, yüzde 14’lük düşüş yaşayan Kilis, Ordu, Düzce, Kayseri, Konya, Aksaray izledi. Yüzde 13’lük düşüş gösteren Sivas, Malatya, Adıyaman ve Niğde de mercek altına alınacak iller arasında ön sıralarda yer aldı.

İSTANBUL KAYBI YÜZDE 6

Ankara ve İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerdeki oy oranlarındaki düşüşün yüzde 10’un altında kaldığı görüldü. İstanbul’un her üç bölgesinde de oy düşüşü yüzde 6 oranında olurken, Ankara’da 2. Bölge, yüzde 10 ile en fazla düşüş gösteren bölge oldu. Ankara 1. .bölgedeki düşüş oranı yüzde 6.6, 3. Bölgede ise yüzde 9.6 oldu. İzmir’de de her iki bölgede de yüzde 3’lük düşüş yaşayan AK Parti, Bursa’da yüzde 7-8 oranında düşüş gördü.

ARTIŞ GÜNEYDOĞU’DAN

AK Parti’nin oy artışı yaşadığı illerin yoğun olarak Güneydoğu Anadolu bölgesinden olması da dikkat çekti. Batı bölgelerinden sadece Edirne’de oylarını2015 seçimlerine göre yüzde 0.2 arttıran AK Parti, Kars, Ağrı, Van, Bitlis, Hakkari, Siirt, Şırnak, Tunceli ve Mardin’de oylarını arttırdı. En yüksek oy artışı da yüzde 5.3 ile Hakkari’de oldu.

Haber71.Net Editor

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Abone Ol
Bildir

guest

Captcha Plus loading...

1 Yorum
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hüseyin AKÇADAĞ
Hüseyin AKÇADAĞ
2 Temmuz 2018 21:51

Zafer Caddesine Çıkın Kırıkkaleli olan ve Kırıkkalede ikamet eden kime sorarsanız nedenini size söylerler, bana soracak olursanız liste tırttı hele 1. Sıradaki beyfendiyi hiç sevmediğimden bu zamana kadar şahsi bir işim ve talebim olmamasına rağmen Canım Kırıkkaleme hiç bir faydası olmamasından dolayı reise oy verdim Ak Partiye ne yazıkkı bu nedenle oy vermedim. Suyumuz içilmiyor, iş olanağı hiç yok Ankaraya günlük asgari maaşla gidip geliyorum, sabahları yol boyuna bakın binlerce kişi Elmadag-Hasanoglan ve Ankara merkeze çalısmaya gidiyoruz, bi belediye otobusu bi banliyö treni olsa yapılsa cokmu zor, zor degil ama ne gerek atı alan Ankaraya gittide Mecliste yeni odasıni bile tuttu. Umudumuz yeni vekillerimiz inşallah bu meramlarımıza bi çare bulurlar. Kırıkkale halkı saf değil 1 tane cıktıgına şükredin oda analaŕımız babalarımızın ve emekli lerin oyu ile oldu. Ramazan bey çok iticisin yapmacıksın vede ben seni sevmiyorum. Bu halk belediye secimlerindede bu şekilde icratsız faydasız sadece çiçek dikmekle 10-15 kat ruhsat verip şehri beton yığınına çevirip mitait beylere çalışmakla devam edilirse yeni bi heyet daha gönderirsiniz neden belediyeyi kaybettik diye, Sayın Saygılı bey 10 numara bi insan durust mutevazi baskan olmadan once ve simdi zenginleyenlerden degil gordugumuz kadarıyla. Fakat Yazdığımız işler Ankaradan olacağından ilgilenen bi vekilimiz bulunmadığından bu zamana kadar olmadı. Tecrubeli vekilimizin bu yıl tecrubeleri ile söz verdiklerini tutacagını iddia ettigi 17 yıldır tecrube kazandığı mecliste bu sezon noreceğini meraklada beklemiyorum çünkü yine yapmayacagından umudumuz Halil bey ve Ahmet bey umuyoruz umudumuzun olmasını Herşey Kırıkkale İçin diyoruz.

Başa dön tuşu
1
0
Bu habere yorum yapmak için yorum alanına geçinizx