Manşet

Atık malzemelerden yaptıkları arabalarıyla 23 Nisan coşkusu yaşadılar

Kırıkkale'de ilkokul öğrencileri, öğretmenleriyle birlikte geri dönüşüm malzemelerinden yapmış oldukları tornet oyuncak arabalarıyla yarış düzenledi.

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Kırıkkale’de ilkokul öğrencileri, öğretmenleriyle birlikte geri dönüşüm malzemelerinden yapmış oldukları tornet oyuncak arabalarıyla yarış düzenledi.

Şehit Ahmet Duman İlkokulunda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında program düzenlendi.Etkinlikler kapsamında sınıf öğretmeni Fikri Arslan ve beraberinde öğrenciler tarafından geri dönüşüm malzemeleri olan demir, ahşap ve hurda malzemelerden tornet arabası yapılarak yarışma düzenlendi.Yarışma öncesinde Okul Müdürü Çelebi Rıfat Çalı, yarışmanın amacı ve kuralları konusunda bilgiler verdi.Okul Müdürü Çalı, geçmişte çocukların eğlence ve oyun aracı olarak kullanılan tornetin günümüzde de çocukların kullanmaları için bu çalışmayı düşündüklerini söyledi.Okul idaresi tarafından tornet yarışları için okul avlusuna şerit çekilerek yarış pisti oluşturuldu. Kız ve erkek takımlar arasında düzenlenen yarışlar, verilen startın ardından başladı.Öğrenciler tornet araçlarıyla yarışı tamamlamak için kıyasıya mücadele etti. Renkli görüntülerin yaşandığı yarışmada, pist dışında yarışmayı izleyen diğer öğrenciler ise coşkuyla tezahüratta bulundu.Kısa sürede rakiplerini geride bırakarak parkurdaki turu tamamlayan yarışmacılar yarışmayı birinci olarak tamamladı. Yarışmada kız ve erkeklerde dereceye giren 4. sınıf öğrencilerine madalya, kupa ve çeşitli hediyeler, Millî Eğitim Müdürü Hayati Telefoncu tarafından verildi. Millî Eğitim Müdürü Telefoncu burada yaptığı konuşmada, öğrencilere 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında bir şenlik yaşatmak istediklerini belirterek, “Amacımız bu yaş grubundaki çocuklarımıza bilinçli tüketimi ve tasarrufu daha sağlıklı bir şekilde kavramalarını sağlamak ve onlara bu konuda rehber olmak istedik. Öğrencilerin atık malzemeleri nasıl kullanmaları gerektiğini, atıkları nasıl değerlendirebilecekleri konusunda da eğlenceli, verimli ve güzel bir çalışma oldu. Bu sayede çevremizde bulunan ve işe yaramaz gibi görünen eşya ve malzemeler aslında iyi düşünüldüğünde faydalı hale getirilebildiğini de öğrencilere uygulamalı şekilde göstermiş olduk.” dedi.Telefoncu, özverili çalışmalarından dolayı okul idaresini öğretmen ve öğrencilerini bu anlamlı etkinlikleri dolayısıyla tebrik etti.Yarışmada dereceye giren öğrencilerden 4. sınıf öğrencisi Yasin Karaca, “Yarışmadaki tornetleri atık malzemelerden yaptığımız için daha iyi oldu ve yarışmada çok eğlendik. Bugün arkadaşlarımla birinci olduk , madalya ve kupa kaldırdık” diyerek duygularını paylaştı.Öğrencilerden Sadık Emin Bulut da, “Atık malzemelerle yaptığımız tornetlerle yarış yaptık. Birinci olacağımı düşünmüyordum ama birinci oldum. Madalyamı kazandım. Benim için bir anıydı. Kupa kaldırdım, zevkliydi. Önemli olan kazanmak değil eğlenmekti.” diye konuştu.

Haber71.Net Editor

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x