Sağlık

Bebekler için birçok aşı ücretsiz yapılıyor

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, ‘22-28 Nisan Dünya Aşı Haftası’ nedeniyle açıklamalarda bulundu. Ağırtaş, “Ülkemizde bebeklerimiz için birçok aşı ücretsiz olarak yapılmaktadır” dedi.

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, ‘22-28 Nisan Dünya Aşı Haftası’ nedeniyle açıklamalarda bulundu. Ağırtaş, “Ülkemizde bebeklerimiz için birçok aşı ücretsiz olarak yapılmaktadır” dedi.

BAĞIŞIKLAMA PROGRAMI YÜRÜTÜLMEKTE

Ağırtaş, “Dünya Sağlık Teşkilatı tarafından sağlıklı yaşamın korunmasında ve hastalıkların önlenmesinde aşılamanın önemi ve farkındalığını arttırmak için her yıl Nisan ayının son haftası Aşı Haftası olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde 1981 yılından itibaren Genişletilmiş Bağışıklama Programı yürütülmektedir. Bu kapsamında; Boğmaca, Difteri, Tetanos, Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak, Tüberküloz, Çocuk Felci, Hepatit B, Haemophilus İnfluenzae Tip B, Konjuge Pnömokok, Hepatit A ve Suçiçeği aşısı tüm bebeklerimize ücretsiz olarak sağlık kuruluşlarında uygulanmaktadır. Aşılama kapsayıcılık hızlarının gittikçe yükselmesine bağlı olarak aşı ile korunulabilir hastalıkların hastalık ve ölüm hızlarında belirgin düşüşler sağlanmıştır.“

bebekler-icin-bircok-asi-ucretsiz-yapiliyor-2.jpg

350 BİNDEN 6 VAKAYA KADAR DÜŞTÜ

“Bağışıklama ile Difteri, Tetanos, Boğmaca, Grip ve Kızamık gibi hastalıklardan her yıl yaklaşık 3 milyon ölüm önlenmektedir. Vahşi çocuk felci virüsü nedeniyle ortaya çıkan çocuk felci vakaları 1988 yılında 350 bin iken 2021 yılında 6 vakaya kadar düşmüş, %99’un üzerinde azalma sağlanmıştır. Teknolojideki gelişmelerle sağlanan sağlık hizmetlerinde ve tedavilerdeki gelişme sayesinde ülkemizde 26 yıldır çocuk felci vakası tespit edilmemiştir. Ülkemizin de içinde bulunduğu Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi 21 Haziran 2002’de Polio’dan Arındırılmış Bölge Sertifikası almıştır. Kızamık aşılaması ile dünya çapında 2000-2018 yılları arasında kızamık ölümlerinde %73’lük bir düşüş sağlanmış ve 23,2 milyon çocuğun ölümü önlenmiştir.”

BÜYÜK ÖNEM TAŞIMAKTADIR

“Bu başarının devam ettirilmesi yüksek aşı kapsayıcılığının sağlanması ile mümkündür. Aşılama hizmetlerinde kısa sürelerle de olsa bir aksama olması duyarlı bireylerin birikimiyle birlikte aşı ile önlenebilir hastalıkların salgın yapma ihtimalini ortaya çıkarabileceğinden hizmetlerin devamlılığının sağlanması büyük önem taşımaktadır. Genişletilmiş Bağışıklama Programı kapsamındaki aşılar Aile Sağlığı Merkezlerimizde ücretsiz olarak uygulanmaktadır. Ebeveynler çocuklarının aşılanma durumunu takip etmeli, aşı zamanı geldiğinde aile hekimleri, ilgili hemşirelerle iletişime geçerek aşı ve uygulama zamanı konusunda bilgi almalıdırlar. Ülkemizde yaşanabilecek salgınların insan bedeninde yaratabileceği tahribatın önlenmesinde çocuklarımız ve bizler için bir şans olan aşıları yaptırmanın vatandaşlarımızca benimsenmesi önemlidir. “

Haber71.Net Editor

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Subscribe
Bildir

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x