Kültür Sanat

Bir bozlak hikayesi Kırıkkalelilerle buluşuyor

Halk müziğimizin en önemli halkalarından İç Anadolu türkü ve bozlaklarının hem icra edilmesi, hem de hikayelerinin anlatılmasıyla sahneye taşınan ‘Bir bozlak hikayesi’ 10 Ocak 2019 tarihinde Kırıkkalelilerle buluşuyor.

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Halk müziğimizin en önemli halkalarından İç Anadolu türkü ve bozlaklarının hem icra edilmesi, hem de hikayelerinin anlatılmasıyla sahneye taşınan ‘Bir bozlak hikayesi’ 10 Ocak 2019 tarihinde Kırıkkalelilerle buluşuyor.

TÜRKÜLER VE HİKAYELERİ

Son yıllarda sesi ile beğeni kazanan Kırıkkaleli genç ses sanatçılarından Ali Şahin’in sesiyle, Proje koordinatörü Kırıkkaleli Serhat Ulaşkan’ın hikayeleriyle Türkülere can verdiği bir bozlak hikayesi programı 10 Ocak 2019 tarihinde Kırıkkale Kültür Merkezinde düzenlenecek. Koordinatör Ulaşkan etkinliğe tüm Kırıkkalelileri davet ettiklerini söyledi. Bir Bozlak Hikayesi, Halk müziğimizin en önemli halkalarından İç Anadolu türkü ve bozlaklarının hem icra edilmesi, hem de hikayelerinin anlatılmasıyla sahneye taşınmış halidir. Biz Bozlak Hikayesi, yüzyıllar önce Orta Asya’dan Anadolu’ya göçen Türkmen Abdal aşiretleri ile başlayan bir hikaye.

10 OCAK’TA DÜZENLENECEK

Muharrem Ertaş, Hacı Taşan ve Neşet Ertaş ile zirveye çıkmış; Halk Müziği kültürümüzün en köklü ve zengin hikayelerinden. Bu satırların yazarı Serhat Ulaşkan, ustalardan anekdotlar eşliğinde türkülerin hikayelerini anlatırken, bu kültürün günümüzdeki genç temsilcilerinden Ali Şahin ve ekibi de eserleri icra ederek hikayeyi sahneye taşıyor ve yaşatıyor. Proje Koordinatörü Ulaşkan “Her türkünün bir hikayesi vardır ve bu hikayelerdir türküleri anlamlı, değerli kılan. Popüler kültürün her geçen gün etkisini arttırdığı günümüzde, kendi kültürümüzün en önemli yapı taşlarından Halk Müziği’nin, türkü ve bozlaklarımızın yaşamasında, sevilmesinde ve yaygınlaşmasında pay sahibi olabilmek en büyük amacımız. 10 Ocak’ta Kırıkkale Kültür Merkezinde gerçekleştireceğimiz Bir Bozlak Hikayesi programına tüm Kırıkkaleli hemşehrilerimizi davet ediyoruz” dedi.

Daha Fazlasını Göster
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x