Manşet

Çeşnigir Köprüsü yüzyıllardır tarihe ışık tutuyor

Kızılırmak nehri üzerinde bulunan Selçuklu yadigarı Çeşnigir Köprüsü, aradan geçen yüzyıllara rağmen tarihe ışık tutmaya devam ediyor.Köprünün ihtişamı ve bulunduğu kanyon, mavi gökyüzü ile bütünleşerek eşsiz bir doğa güzelliği oluşturuyor.

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Kızılırmak nehri üzerinde bulunan Selçuklu yadigarı Çeşnigir Köprüsü, aradan geçen yüzyıllara rağmen tarihe ışık tutmaya devam ediyor.Köprünün ihtişamı ve bulunduğu kanyon, mavi gökyüzü ile bütünleşerek eşsiz bir doğa güzelliği oluşturuyor.

VATANDAŞLARIN HİZMETİNE SUNULDU

Kızılırmak nehri üzerine 13. yüzyılda inşa edilen, Osmanlı döneminde de Padişah Yavuz Sultan Selim’in Mısır Seferi sırasında Mimar Sinan tarafından bakım ve onarımı yapılan Çeşnigir Köprüsü, yaklaşık 135 metre uzunluğu,  6 metre genişliği ile aradan geçen asırlara rağmen hala ihtişamını koruyor.Kesme taş ile yapılan tarihi köprü, Kızılırmak’ın doğal güzelliği ve bölgenin tarihi zenginliğiyle birlikte her geçen gün kentin en önemli turizm merkezi haline gelmiş durumda.Kırıkkale Valiliğince yapılan çalışmalarda tarihi köprü çevresinde doğal yapısına uygun şekilde park alanları, seyir terasları, yürüyüş yolları, ışıklandırma, dinlenme alanları ve daha birçok sosyal alanlar güzel bir görünüme kavuşturularak vatandaşların hizmetine sunuldu. Öte yandan köprü ve kanyonu kuş bakışı gören cam teras, kanyon içerisinde tekne turu ise ziyaretçilerin en çok ilgi duydukları mekanlar arasında yer alıyor.Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, yaptığı açıklamada, köprünün tarihi misyon itibariyle çok önemli bir geçiş güzergahında bulunduğunu söyledi.

ÇEŞNİGİR KÖPRÜSÜ SIKÇA KULLANILIYOR

Tarihi Çeşnigir Köprüsü’nün kentin başlıca sembol noktalardan biri olduğuna değinen Tekbıyıkoğlu, Valilik olarak bölgede önemli çalışmalar yaptıklarını hatırlatarak, şunları söyledi:”Çeşnigir Köprüsü ve hemen yanındaki kanyonda birkaç yıl önce burada bir regresyon alanı oluşturduk. Köprü ile beraber bütünleşen regresyon alanı itibariyle de burası insanların teveccühünü kazanmış durumda. Hafta sonları bilhassa da yaz aylarında vatandaşlarımızın sıkça itibar ettiği, teveccüh ettiği, zaman geçirmek istedikleri yerlerin başında geliyor. Bölgede yaşayan veya Ankara’dan doğu illeri istikametine giden bütün vatandaşlarımızı burada kısa süreliğine de olsa dinlenmelerini ve bu doğa güzelliği ile tarihi mekanı görmelerini arzu ediyoruz.”Köprünün tarihi süreçleri konusunda da bilgiler veren Tekbıyıkoğlu, “Eskiden savaşlar yapıldığında gerek Haçlı Seferleri, gerek Osmanlı’nın, Selçuklu’nun doğu seferlerinde Çeşnigir Köprüsü sıkça kullanılıyor. Timur’un askerlerinin bu köprüden geçirilip bazı meydan muharebeleri gerçekleştirdiği söylenir. Hatta Osmanlı ordusunun öncüleriyle  Timur’un ordusunun öncüleri bu köprü üzerinde karşılaştıklarına dair rivayetler de vardır.” diye konuştu.Vatandaşların tarihi mekan ziyaretlerinde güzel bir gün geçirdiklerini belirten Tekbıyıkoğlu, köprü ve kanyonun mutlu günlerin de sembolü haline geldiğini gelin ve damat ile birlikte düğün sahiplerinin de hatıra fotoğraflarıyla mekanın bir ömür boyu yaşatıldığını sözlerine ekledi.Medeniyetleri üzerinde barındıran köprü ve kanyon, kentte doğa ile iç içe zaman geçirilebilecek mekanların başında yer alıyor.

- Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri

Haber71.Net Editor

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Subscribe
Bildir

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x