Manşet

Çiftçi kar yağışına sevindi

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Geçtiğimiz yıl kış sezonunu kurak şekilde geçiren Kırıkkale’de, bu yıl kar yağışıyla birlikte çiftçinin yüzü güldü. Ziraat Odası Başkanı Orhan Öztürk, “Gecikmeli de olsa gelen kar, ürünü koruma altına aldı. Kar tabakası, ürünlerin üzerini battaniye gibi örterek, onları hastalıklara karşı koruyacak” dedi.

ÜRÜNLER KORUNUYOR
Kurak bir mevsim geçiren Kırıkkaleli çiftçi, kar yağışına sevindi. Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden olan Kırıkkale’de Çarşamba günü akşam yağan kar yağışı, çiftçinin yüzünü bir nebze olsun güldürdü. Mevsimin kurak geçmesinden dolayı tarlasındaki ürünleri hastalıklara karşı koruma mücadelesi veren çiftçiler, kar yağışı ile birlikte büyük sevinç yaşadı.

KAR YAĞIŞI, ÜRÜNLERİN KALİTESİNİ ARTIRIR
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Ziraat Odası Başkanı Orhan Öztürk, “Meyvesi olan çiftçiler için bu yağışlar çok iyi oldu. Bu kar yağışı, ürünlerin kalitesini artırır. Bu yağışlarla çiftçilerin fidanları ve tarım arazilerini sulamasına gerek kalmadı. Yağışın meyvecilik ve tarım anlamında çiftçilere artısı olacak” dedi.

TOPRAKTAKİ NEM ORANINI ARTIRDI
Kar yağışının fazla olmasının da bazı sıkıntıları beraberinde getirebileceğine dikkati çeken Öztürk, kar yağışının biraz daha devam etmesini, ardından yağmur beklediklerini sözlerine ekledi. Öztürk, kar yağışıyla topraktaki nem oranının arttığını ifade etti. Nemlenen toprakla buğday ve arpaların çimlenmeye başladığını vurgulayan Öztürk, “Yağış, şu anda ekili tarlalara yaradı. Çiftçinin yüzü inşallah bu yıl gülecek. Kar yavaş yavaş eridiği için buğday ve arpa başta olmak üzere uzun müddet suya ihtiyacı olan ürünlerin daha verimli olmasını sağlıyor” şeklinde konuştu.

Haber71.Net Editor

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Subscribe
Bildir

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x