Kırıkkale

Delice tuzu için ‘coğrafi işaret’ çalışması

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Delice’de çıkarılan, Türkiye’de ve dünyada nadir bulunan ‘doğal kaynak tuzu’ için coğrafi işaret alınabilmesi adına Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası tarafından başlatılan çalışmalar sürüyor. Kırıkkale Üniversitesi’nde yapılan bir toplantıda tuzun analiz raporları görüşüldü.

 

DOĞAL ÜRÜNLER MASAYA YATIRILDI

 

Delice’de doğal kaynak suyunun damıtılması ile elde edilen tuzun; belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri itibariyle kökenin bulunduğu bir yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş ürünleri belirtmek için kullanılan “coğrafi işaret” alabilmesi için başlatılan çalışmalar sürüyor. Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası projesi olan ve Ahiler Kalkınma Ajansı’nın da desteklediği çalışmalarda bugüne kadar önemli bir yol alındı. Ayırt edici özelliği ile ön plana çıkan ve bulunduğu bölge ile özdeşleşen doğal ürünler, tarım, maden ve el sanatları ile sanayi ürünlerine verilen coğrafi işareti alabilmek için yapılması gereken analizler ve teknik incelemeler geçtiğimiz gün yapılan bir toplantıda masaya yatırıldı.

DELİCE DOĞAL TUZU TESCİL ETTİRİLECEK

 

Doğal Delice Tuzunun daha önce farklı laboratuvarlarda yapılan analiz raporları üzerinde yapılan görüşmelerin sonucunda eldeki örneklerin akredite olmuş Kırıkkale Üniversitesi Merkez Laboratuvarında analiz edilerek nihai raporların alınması kararı alındı. Kırıkkale’nin kendine has Keskin Tava ve Kılıçlar Soğanı’ndan sonra 3. Coğrafi işaretli ürünü olarak Delice Doğal Tuzunu tescil ettirmek için uzun süredir çalışmalar yaptıklarını belirten Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Ahmet Şerbetçioğlu, ürünlere pazarlama gücü katmak ve gerçek üreticileri korumak adına bu çalışmaların yapılması gerektiğinin altını çizdi. Kırsal kalkınmaya da aracılık eden bu tür uygulamaların ülke ekonomisine de katkı sağladığını vurgulayan Şerbetçioğlu, bir kalite sembolü haline gelen coğrafi işaretin ürünleri tüketicinin gözünde diğer ürünlerden ayırt edici özelliği bulunduğuna işaret etti.

 

DEĞERLENDİRME YAPILDI

Kırıkkale Üniversitesi Merkez Laboratuvarı’nda yapılan toplantıya Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Ahmet Şerbetçioğlu, Ahiler Kalkınma Ajansı Kırıkkale Koordinatörü Abdullah Özbaş, Laboratuvar Müdürü Prof. Dr. Siyami Karahan, Müdür Yardımcısı İnorganik Kimya Prof. Mustafa Tombul ve Uzman Kimyager Ogün Bozkaya katıldılar.

Haber71.Net Editor

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Abone Ol
Bildir

guest

Captcha Plus loading...

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Bu habere yorum yapmak için yorum alanına geçinizx