Sağlık

Kansersiz yaşam semineri

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri kapsamında kanser konusunda farkındalığının artırılması için Yüksek İhtisas Hastanesi konferans salonunda Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Mustafa Boyabatlı tarafından İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanlığı ile hastane yöneticileri ve hastane çalışanlarına eğitim verildi.

BELİRTİ VERMEYEBİLİR

Meme kanseri ileri dönemlere gelene kadar belirti vermeyebildiğine dikkat çeken Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Mustafa Boyabatlı “ Meme kanserine erken dönemde tanı konması, tedavinin başarıya ulaşma ve hayatta kalma şansını arttırmaktadır. Erken teşhiste en önemli faktör, kişinin bu konuda bilinçlenmesidir. Erken tanı için aşağıdaki yöntemler uygulanmaktadır. 20-40 yaş arası: Ayda bir kendi kendine meme muayenesi yapılmalıdır. Meme kanseri belirtilerden biri görüldüğünde vakit geçirmeden doktora başvurulmalıdır. Ayrıca iki yılda bir doktora meme muayenesi için gidilmelidir” ifadesini kullandı.

ÜCRETSİZ MAMOGRAFİ HİZMETİ

Boyabatlı “40-69 yaş arası; Ayda bir kendi kendine meme muayenesi yapılmalı, yılda bir doktora meme muayenesi için gidilmeli ve iki yılda bir mamografi çektirilmelidir. İlimizde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezinde (KETEM) ve Mobil Kanser Tarama aracımızda ücretsiz olarak mamografi çekilmekte; ayrıca kendi kendine meme muayenesi eğitimleri ve broşürleri de ücretsiz olarak verilmektedir” dedi.

Daha Fazlasını Göster

Benzer Haberler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı