Manşet

Kar Yağışı Çiftçileri Sevindirdi

İç Anadolu Bölgesi'nin merkezinde bulunan ve uzun yıllar yoğun kar yağışına hasret kalan Kırıkkale, son günlerde aldığı kar yağışıyla yüzü güldü. Doğa için büyük katkı sunacak olan kar yağışı çiftçileri de sevindirdi.

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

İç Anadolu Bölgesi’nin merkezinde bulunan ve uzun yıllar yoğun kar yağışına hasret kalan Kırıkkale, son günlerde aldığı kar yağışıyla yüzü güldü. Doğa için büyük katkı sunacak olan kar yağışı çiftçileri de sevindirdi.

TEKNİK OLARAK DESTEKLENMELİDİR

Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Harun Sümer, kentte etkili olan kar yağışının çiftçinin yüzünü güldürdüğünü söyleyerek, karın arazide ekili hububata örtü görevi yapacağına vurguladı. Tarım ürünlerinin tohumun tarlaya atılışından ürünün hasat edilerek ambara konmasına kadar her zaman risk altında olduğunu belirten Sümer, “Bu nedenle üreticilerimizin, aşırı yağış, don, dolu gibi tarımsal üretime zarar verecek konularda, Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaları takip etmeleri ve gerekli önlemleri erken almaları yararlarına olacaktır. Üreticilerimiz don olayına karşı bilgilendirilmeli ve teknik olarak desteklenmelidir”

ÜRÜNLERİN GELİŞMESİNİ SAĞLAR

Başkan Sümer, kar yağışının buğday açısından çok faydalı olduğunu dile getirerek “Bu aylarda kar yağışı ekili hububat alanları için çok önemlidir. Çünkü ne kadar kar yağarsa yağsın buğday için çok faydalıdır. Kar olması buğdayda oluşabilecek hastalıkları yok eder. Kar ürünün üzerini örterek yorgan görevi görür. Soğuk ve dondan etkilenmez. Ürünlerin gelişmesini sağlar. Ürünün hasat döneminde daha kaliteli olması, daha verimli olmasına etki eder. Bu bakımdan çiftçimiz bu kar yağışına çok sevindi. Meteorolojiden edindiğimiz bilgiye göre de kar ve yağmur devam edeceği belirtiliyor. İnşallah kar yağışı devam eder” dedi.

Haber71.Net Editor

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Subscribe
Bildir

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x