EkonomiManşet

Kırıkkale’de hububat hasadı başladı

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Tarım arazilerinin büyük bölümünde hububat ekili bulunan Kırıkkale’de 2018 yılı hasat sezonu arpa ile başladı. Yapılan ilk hasatlarda rekolte çiftçinin yüzünü güldürürken, yağışların devam etmesi ürünün kalitesini olumsuz yönde etkilediği belirtiliyor. Hasat sezonunun Kırıkkale çiftçisine ve esnafa hayırlı olması temennisinde bulunan Ticaret Borsası Başkanı Harun Sümer, hasadı yapılan arpanın ton başına 800 TL bandında işlem gördüğü söyledi.

İŞLEM GÖRMEYE BAŞLADI

Kırıkkale’de 2018 yılı hububat sezonu arpa ile başlamış durumda. Buğday hasadının ise Delice ve Çerikli bölgesinde başladığı belirtiliyor. Hasat sezonunun başlamasıyla birlikte arpa ve buğdaylar da pazarlarda işlem görmeye başlamış durumda. Arpanın şuan itibariyle ton başına 800 TL bandında, buğdayın ise 900 TL ile 1.050 TL bandında işlem gördüğü belirtiliyor. Diğer taraftan Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO)  tarafından 2017 yılında ton başına 940 TL olarak açıklanan AKS ekmeklik buğday fiyatı 2018 yılında yüzde 11,7 artırılarak ton başına 1.050 TL olarak belirlenmişti. TMO’nun Kırıkkale’de 19 Haziran itibariyle alımlara başladığı bildirildi.

REKOLTE YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ

2018 yılı hasat sezonunun Kırıkkale çiftçisine ve esnafına hayırlı olması temennisinde bulunan Kırıkkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Harun Sümer, “Kırıkkale’mizde hububat hasat dönemi arpa hasadı ile başlamış durumda. İlk hasatta verimin iyi durumda olduğu ortaya çıktı ve rekolte çiftçinin yüzünü güldürdü. Çiftçinin tek endişesi yağışların devam etmesi. Son zamanlarda yağışların ardından yapılan hasatta rekoltede bir sorun yaratmadı ancak ürünün kalitesinde olumsuz bur durum ortaya çıkardı. Yağışlarla birlikte ürünün kalitesinde düşüş gözleniyor. Bu durum ürünün işlem gördüğü fiyatı da aşağıya düşürüyor” dedi.

TMO ALIMLARA BAŞLADI

Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) 19 Haziran itibariyle alımlara başladığını belirten Başkan Sümer, TMO’nun 1. Grup arpanın ton başına 825 TL, 1. Grup Buğdayın ton başına 1.050 TL, 2. Grup Buğdayın ton başına 1 TL, yemlik diye tabir edilen buğdayın ise ton başına 870 TL olarak fiyat açıkladığına dikkat çekti. Başkan Sümer, bu fiyatlara ilave olarak Bakanlık tarafından buğdayda ton başına 50 TL prim ödemesi ile gübre, mazot ve sertifikalı tohumluk gibi destek ödemeleri yapılacağını açıkladığını söyledi.

Haber71.Net Editor

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Abone Ol
Bildir

guest

Captcha Plus loading...

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Bu habere yorum yapmak için yorum alanına geçinizx