Gündem

Köhne Tuzaklara Düşmeyeceğiz

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Türkiye Kamu-Sen Kırıkkale İl Temsilcisi ve Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Abdullah Yücel Karabacak, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla açıklamalarda bulunadu.

HABER: YAKUP ÖZCAN

Türk Eğitim-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Abdullah Yücel Karabacak açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Önce Trablusgarp’ta, ardından Balkan Savaşları’nda ağır yara aldı Türk yurdu. Esaret an be an çöreklenirken topraklarımıza, 1914’te patlak veren 1. Dünya Savaşı’nda Türk milleti daha da yalnızlaştı.

30 Ekim 1918’de imzalanan Mondros Mütarekesiyle fiilen sona eren ve savunma imkânlarından yoksun bırakılan Osmanlı Devleti’nin egemenlik haklarına darbe vurulmuştu. 16 Mayıs 1919’da Galata Rıhtımında demirleyen 41 yaşındaki vapur, Mustafa Kemal Paşa daha nice kahraman ile Samsun’a doğru mukaddes bir yolculuğa çıktı.

Üç günlük bir yolculuğun ardından 19 Mayıs’ta Bandırma Vapuru Samsun’a ulaşırken, sebatkâr, azimkâr, bağımsızlık savaşçısı askeri deha Mustafa Kemal önderliğinde fiili mücadele başlatıldı.

19 Mayıs; şartsız, amasız, veyahutsuz “istiklal” diyerek öne atılanların zaferidir. 19 Mayıs; Türklerin cesur haykırışı, Konstantinapolis hülyasının denize döküldüğü gündür. 19 Mayıs; Halide Edip Adıvar, Yörük Ali Efe, Erzurumlu Kara Fatma, Sütçü İmam, Şerife Bacı, Gördesli Makbule, Hasan Tahsin gibi Kuvâ-yi Milliye kahramanlarının harikulade direnişidir.

19 Mayıs aynı zamanda Atatürk’ün, yıldız gibi parlayan muteber Cumhuriyetimizi, kutlu vatanımızı, şana gark olmuş bayrağımızı gençliğe emanetidir. Öyle ki Gençliğe Hitabede Büyük Atatürk, Türk gençliğine ahval ve şerait içinde dahi vazifesinin, Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmak olduğunu, muhtaç olduğu kudretin ise, damarlarındaki asil kanda mevcut olduğunu deklare etti.

Nitekim bu öğüdü mıh gibi aklında tutan Türk gençliği dün ve bugün olduğu gibi yarın da Kuvâ-yi Milliye ruhunu koruyacak, köhne tuzaklara düşmeyecek, yegâne mirasımız olan Cumhuriyetimizi nesilden nesile taşıyacaktır. Milli egemenliğimize kim kast ederse karşısında Türk gençliğini bulacak, şirazesi kayanların, güzergâhından sapanların, Türk milletinin dinamiğini bozmaya, Türk hudutlarını çiğnemeye yeltenen müstevlilerin karşısında abidevi bir ruhla duracaktır.

Cumhuriyetimize harç olan 19 Mayıs, Cumhuriyetin 100’üncü yılını idrak ederken, hem tarihi belleğimiz hem de yol göstericimizdir. Diğer yandan 19 Mayıs; gençliğin sorunlarının konuşulduğu, tartışıldığı bir mecra da olmalıdır.

İşsizlik, beyin göçü, mülakatlı atamaların yol açtığı liyakatsizlik, kontenjan yetersizlikleri nedeniyle devlet kadrolarına atanamamaları, gençlerin eşit şekilde eğitim fırsatlarından yararlanamaması, gelecek endişesi en önemli gençlik sorunlarıdır.

Bu düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor; 57 yıllık hayatının büyük kısmı cephelerde geçen, millet egemenliğine dayalı tam bağımsız bir devlet kuran ve yüce devletimizi gelecek yüz yıllara taşıyan, yüksek karakteri ile Türk milletine yol gösteren Türkiye Cumhuriyeti’nin banisi Atatürk başta olmak üzere, kahraman yol arkadaşlarını, Türk’ün ebedi varlığı, vatan topraklarının selameti için canından feragat ederek makberi seçen aziz şehitlerimizi minnet, rahmet ve Fatihalarla anıyoruz” dedi.

 

- Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri

Haber71.Net Editör

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
Başa dön tuşu