Eğitim

KÜ öğrencileri tarihi mekanları gezdi

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Kırıkkale Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencileri Kültür Sosyolojisi Dersi kapsamında Ankara’daki 2. TBMM Cumhuriyet Müzesi,1.TBMM binası Kurtuluş Savaşı Müzesi, Anadolu Medeniyetler Müzesi(Roma Hamamı) ve Ankara Devlet Tiyatrosu’na Doç. Dr. İbrahim Mazman ile gezi düzenledi.

BEĞENİ TOPLADI

Doç Dr. İbrahim Mazman öncülüğünde Kırıkkale Üniversitesi öğrencileri Ankara’ya yapılan bir geziyle tarihi yerleri tanıdı. Düzenlenen gezi çerçevesinde gezilen yerler öğrencilere Kültür Sosyolojisi bağlamında katkılar sağlanırken, geçmiş tarih hakkında pek çok bilgi edinildi. Tarihi mekanlarının yanı sıra doğasını da gezen öğrenciler tarihi binaları ve eserleri görme ve tanıma fırsatı buldu. Öğrencilerin katılacağı bu tür tarihi gezi ve ziyaretlerin devam edeceği belirtildi.

BİLGİ EDİNDİLER

Gezilen yerlerden Ulus Meydanı’nda bulunan ve tarihi 1915 yıllarına kadar uzanan Kurtuluş Savaşı müzesi evkaf mimarı Salim Bey tarafından yaptırılmış olduğunu belirten yetkililer, Türk mimarisinin belirgin örneklerini de barındıran müzede pek çok işlevi barındıran odaların bulunduğunu söyledi. Yapılan açıklamada “Cumhuriyet Müzesi binası, 1.TBMM binası yeterli gelmeyince 1923 yılında Mimar Vedat Tek tarafından Cumhuriyet Halk Fırkası toplantı yeri olarak inşa edilmiştir. Atatürk ilke ve devrimlerinin gerçekleştirildiği, Cumhuriyetimizin gelişmesi için önemli kararların alındığı önemli bir yapıdır. Anadolu Medeniyetleri Müzesi Roma Hamamının bulunduğu yerde ilk kazılar 1937 yılında yapılmaya başlanmış ve yüksek bir plato üzerinde bulunan hamamda Frig ve Roma Devri katları ortaya çıkarılmıştır” ifadesi kullanıldı.

Daha Fazlasını Göster

Benzer Haberler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı