EğitimGündemKırıkkaleManşet

Mahallelere kütüphane geliyor

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen ve kısa adı ‘KOP OKUYOR’ olan KOP Bölgesinde Okuma Kültürünün Artırılması Projesi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk 100 günlük eylem planında yer aldı. Kırıkkale ile birlikte 8 ilin yer aldığı KOP İdaresi, Mahalle Kütüphaneleri ve Millet Kıraathaneleri kurmak üzere program hazırladı.

KIRIKKALE DÂHİL SEKİZ BÖLGE

Kırıkkale, Aksaray, Karaman, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat illerinden oluşan KOP Bölgesinin tarım, sulama altyapısının güçlendirilmesinden ulaşım sektörüne, enerjiden sanayiye, bilişim teknolojilerinden kırsal kalkınmaya kadar çok sektörlü ve eş zamanlı olarak kalkınmasını amaçlayan KOP İdaresinin eğitim, kültür alanında uyguladığı KOP Okuyor Projesi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk 100 Günlük Eylem Planları arasında yerini aldı.

ÖRNEK PROJELERİ ARASINDA

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk 100 günlük icraatlarını açıkladığı Eylem Planına; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Bilişim ve Bilgi Güvenliği başlığı altında yer alan KOP Okuyor Projesi, ilk gerçekleştirilecek 400 proje arasına girmeyi başararak, bölgesinin ve Türkiye’nin örnek projeleri arasındaki yerini aldı.

KOP MAHALLE KÜTÜPHANELERİ

Konu hakkında yetkililer tarafından yapılan açıklamada; “2018 yılında proje kapsamında kütüphanelerin yaşayan, cazip mekânlar haline getirilerek çocuk, genç, yaşlı tüm bireylerin kullanımına sunulması, okuma kültürünün sürdürülebilir şekilde yaygınlaştırılması amacıyla KOP Mahalle Kütüphaneleri /KOP Millet Kıraathaneleri oluşturmak amacı ile mali destek sağlanacaktır’ denildi.

KIRIKKALE VE DİĞER BÖLGELER

2018 yılı itibari ile başlatılan çağrı programına Yozgat, Aksaray, Konya, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Niğde, Nevşehir illerinden başvuruların alındığı kaydedildi. Başarılı projelerin değerlendirilerek, en az 20 KOP Millet Kıraathanelerinin kurulumuna önümüzdeki 100 gün içerisinde başlanacağı, KOP Okuyor Projesi’nin 2018 yılındaki bütçesinin 4 milyon lira olduğu bildirildi. Açıklamada, ‘KOP Okuyor Projesi kapsamında son iki yılda toplam 119 projeye 5,7 Milyon lira kaynak aktarılmış olup, 2018 yılında aktarılacak 4 milyon lira bütçe ile KOP Okuyor Projesi kapsamında bölgenin okuma kültürü için yaklaşık 10 Milyon lira ödenek sağlanmış olacak’ görüşlerine yer verildi.

Haber Merkezi

 

Haber71.Net Editor

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Abone Ol
Bildir

guest

Captcha Plus loading...

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Bu habere yorum yapmak için yorum alanına geçinizx