GündemSağlık

Pastorize peynir ve yoğurt yapımı

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından kadın çiftçilere uygulamalı olarak pastorize peynir ve yoğurt yapımı anlatıldı.
EĞİTİM VERİLDİ
Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü Recep Kırbaş şunları söyledi; “İl Müdürlüğümüz Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğünde görevli teknik personeller  Sosyolog Memduha Yaman, Ev Ekonomisi Teknikeri Berrin Hiştir ve Ahılı, Hacılar ve Hasandede Merkez köylerinde Tarım danışmanı olarak görev yapan Bahar Alp Demirkoparan, Seçil Bozkurt Ateş, Aylin Baydar tarafından kadın çiftçilere uygulamalı olarak pastörize peynir yapımı, yoğurt yapımı, iyotlu tuzun önemi, gıdaların muhafaza yöntemleri, besinler hazırlanırken ve pişirirken yapılan yanlışlar, 174 Alo Gıda Hattı, ekmek israfının önlenmesi, aile içi etkili iletişim, çocuklarda ergenlik dönemi konularında  eğitimler düzenlendi.
KIRSALDA YAŞAYAN KADINLAR DİKKATE ALINMALI
Kadın çiftçilerin ailelerinin sosyal yaşantılarının modern hayat seviyesine ulaştırılması ve sosyo ekonomik yönden geliştirilmesi için, kadın ve genç kızlara tarımdan arta kalan dönemlerde ev ekonomisi konularında da eğitimler veriliyor.  Türkiye’de ülke ekonomisine katkıları ve toplumsal yaşamda oynadıkları roller nedeniyle kadınlara yapılacak yatırımların artırılması son derece önemli bir konudur. Sosyo politik ve ekonomik önlemlerin alınmasında sadece kentteki kadınlar değil aynı zamanda kırsalda yaşayan kadınlarda dikkate alınmalıdır.
EĞİTİM VE YAYIM HİZMETİ
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, kadını bu mahrum bakış açısından kurtarmak, kadın çiftçilere tarımsal konularda bilgi ve teknik öğretmek becerilerini geliştirmek için eğitim ve yayım hizmeti vermektedir. Hali hazırda tarımsal faaliyetler alanında ihtiyaç duyulan her konuda eğitim ve yayım çalışmaları ülke genelinde sürdürülmektedir”
 
 
 

0 0 votes
Haber Değerlendirme
2 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu