Gündem

POPÜLİST HİZMETLERLE SAĞLIKÇILARIN GAZINI ALIYORLAR

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, siyaseti arkasına alarak hormonlu büyüyen yetkili sendikanın şimdi de popülist hizmet söylemleriyle sağlık çalışanlarının gazını almaya çalıştığını söyledi.

HABER: YKUP ÖZCAN

SENDİKACILIĞIN GELDİĞİ NOKTA ORTADADIR

12 yıldır yetkiyi elinde bulunduran yetkili sendikanın, sağlık çalışanlarının enflasyona ezdirilmesine göz yumduğunu ve memurun tahmini enflasyona köle edildiğini söyleyen Taşkın, 2024 yılı enflasyon beklentisinin %33’den %36’ya çıktığını, ancak 2024 yılı ilk 6 ay %15, ikinci 6 ay %10, toplam da %25 zam; 2025 yılı ilk 6 ay %6, ikinci 6 ay %5, toplam da %11 zam verildiğini, kazanım dediklerinin kamu işverenine boyun eğmek ve memuru enflasyona ezdirmek olduğunu belirten Taşkın, kazanımın adının gerçekte sefalet ve yoksulluk olduğuna vurgu yaptı. Yetkili sendikanın, kamu memur sendikacılığını siyasal sendikacılığa çevirdiğini, sendikacılığı getirdiği noktanın ise kamu çalışanlarının sendikalara güvensizlik oluşturduğunu söyleyen Taşkın, yetkili sendikanın seviyesini toplu sözleşme görüşmelerinde gördüklerini belirterek, toplu sözleşme masasında kabul ettiremediklerini “yeni projeler” olarak çalışanlara duyurduklarını, bunların hizmet anlayışlarının ise “gaz alma hizmeti” olduğunu belirterek“Yetkili sendika, 12 yılda memur ve memur emeklilerinin sefaletine ve yoksulluğuna neden oldu. Kazanım diye yutturmaya kalktıkları toplu sözleşmeden başarısızlıkla kalktılar. Kazanım uydurmacasının içinde ne yazık ki  refah payı, enflasyon farkının aylık olarak maaşa yansıtılması, 8077 TL’lık seyyanen zammın kök maaşa yansıtılarak emekli maaşlarına eklenmesi, Bayram ikramiyesi, vergi diliminin yükseltilmesi, vergi oranının %15’te sabitlenmesi ve  söz verilen kira yardımı ve büyükşehir tazminatı yok. Yemek yardımı, Aile ve Çocuk Yardımı Ödeneği, Doğum, ölüm ve evlenme yardımı gibi sosyal yardımların günümüzün ekonomik koşullarına göre artırılması sağlanamadı. Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların memur kadrolarına geçirilmeleri sağlanmadı. 3600 ek göstergeden herkesin yararlandırılması için bir düzenleme yapılmadı. 7. Dönem Toplu Sözleşme de alın terinin karşılığı alınamamış ve reel artış sağlanamamıştır. Gelir dağılımında adalet sağlanamadığı için memurlar yoksullaşmaktadır. Halbuki adil ve hakkaniyetli bir ücret sistemine geçilmeli ve az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınması sağlanmalıdır. Enflasyona ezdirilmeyecek bir artış yapılmalıdır. Yetkili sendika bunların hiçbirini sağlayamadı. Sağlık çalışanlarının sorunlarını görmezden gelen yetkili sendika, şiddete, kreş mağduriyetine, 3+1 ayrımcılığına çözüm üretemedi. Otelcilik ve taksicilik anlayışı sağlık çalışanlarında karşılık bulur mu bilinmez ama sendikacılığın geldiği nokta ortadadır” şeklinde ifade etti.

  • - Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri

Haber71.Net Editör

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
Başa dön tuşu