Manşet

Saygılı 50 Yıllık Su Sorununu Çözdü

Yaklaşık bir yıldır devam eden Halifeli Köyü’ndeki su arama çalışmaları netice verdi. 15 kuyuda saniyede 750 litre su bulundu.

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Kırıkkale Belediyesi, Kapulukaya Barajı’ndaki Su Arıtma Tesisleri’nden temin edilen suya alternatif su bulundu.

Halifeli Köyü’nde yer altı denizi bulan Kırıkkale Belediyesi, 15 su kuyusu açarak Kırıkkale’de su kesintisini tarihe kavuşturuyor.

3 AYDA TAMAMLANACAK

Saniyede 750 litre su basacak olan takviye merkezinde aylık 1 milyon m3 suyu Kırıkkale’ye basarak Kırıkkale ilinin yüzde 80 su ihtiyacını karşılayacak büyüklükte olduğu açıklandı. Bir hafta önce 6 milyon liraya ihale edilen ishale hattı, bu ayın sonunda ilk kaynağı yapılacak. 3 ay gibi kısa bir sürede tamamlanacak olan ishale hattında Temmuz ayının ilk haftasında su basılmaya başlanacak.

SU KESİNTİSİ YAŞANMAYACAK

Halifeli Köyü’nden basılacak su, bütün su depolarına entegre edilecek. Bununla birlikte zaman zaman meydana gelen büyük arızalar neticesinde şehre su verilememesini noktalayacak. Kapulukaya Barajı’nda meydana gelecek arızalar su kesintisini etkilemeyecek.

HALİFELİ KÖYÜNDEN SU GELECEK

Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Halifeli Köyü’nde bulunan su Kırıkkale’nin 30 yıllık su ihtiyacını karşılayacağı gibi Kapulukaya Barajı’ndan da desteklenmek suretiyle şehrimizin 50 yıllık su sorununu rafa kaldırmış olacağız. Temmuz ayının ilk haftasında Halifeli suyu su depolarımıza basılarak 365 gün 24 saat kesintisiz su verilecek. Şehir içerisinde ufak tefek arızalardan kısmı olarak su kesintisi yaşansa da şehir anlamında hiçbir su kesintisi söz konusu olmayacak” dedi.

  • Otomatik taslak - Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri

Haber71.Net Editor

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Subscribe
Bildir

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x