Manşet

Türk Ocaklarından Türk Dünyası Sohbetleri

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Kırıkkale Türk Ocakları, Doç, Dr. Kürşad Zorlu’nun konuk olarak katıldığı  “Türk Dünyası sohbetleri’’ adlı söyleşide bir araya geldi. Gecede Zorlu, Türkiye’nin birçok zorlukla mücadele ettiğini güvenlik güçlerinin ve vatandaşların bu zorluklara karşı topyekün mücadele verdiğini ifade etti.

ŞEHİTLERE KUR-AN TİLAVETİ
Kale Medya Plaza Konferans Salonu’nda gerçekleşen toplantıda Özel Gazi Anadolu İlk ve Ortaokulu Müdürü Mehmet Al, İstanbul Beşiktaş’ta yaşanan terör olayında 44 şehidimizin ruhları için Kur-an tilaveti gerçekleştirdi. Konferansa Türk Ocakları üyeleri ve öğrenciler büyük ilgi gösterirken,  öğrenciler Zorlu’yu dikkatli bir şekilde dinleyerek, Türk Dünya’sının bilinmeyen yönlerini öğrendiler.

CİĞERİMİZ KAVRULDU
Kur-an tilavetinden sonra Türk Ocakları Kırıkkale Şube Başkanı Murat Ünver konferansın açılış konuşmasını gerçekleştirdi.  Ünver, geçtiğimiz günlerde yaşanan terör olayında şehit düşen 44 vatandaşımız için ciğerlerinin kavrulduğunu belirtti. Ünver, “Son dönemlerde yaşadığımız olaylar son birkaç yıldır yaşadığımız olaylar. Bunu en önemli göstergesi. Bizler Türk ocakları olarak 1912 yılından bu yana üstümüze düşen görevi ziyadesiyle yapmaya çalışıyoruz. Bu çalışmalar her hangi bir beklentiyi olmaksızın manevi beklenti olmaksızın sadece yürürlük esasına göre yapılmaktadır. Biliyorsunuz cumartesi günü bir vahiy bir olay yaşadık. 44 vatan evladı bir takım hainler tarafından katledildi. Emniyet güçleri bir takımını önledi bu olay içimizi yakıyor. Allah bizi büyük acılar göstermesin. Şehitlerimizin mekanlarını cennet eylesin. Burada bulunan insanların arzusudur şehit olabilmek, şehit olabilmek öyle herkese kısmet olmuyor maalesef, bizlerde bu bayrak uğruna bu kitap uğruna Allah yoluna hizmet edebilelim.’’şeklinde konuştu.

SÜREÇ YANLIŞTI
Doç Dr. Kürşad Zorlu, Çözüm süreci hakkında bahsetti ve sürecin yanlış olduğunu geç olsa bile bir adımın atıldığını söyledi. Zorlu, “Başkanımın da dediği gibi saldırı bizi çok üzdü ve yaraladı. Hükümetimizi koruyarak değerlendirmeleri yapmaya çalışıyoruz. Çünkü ülkemiz içerde dışarıda adeta bir kuşatılmışlık yaşamakta bu sadece coğrafyamızın askeri kuşatılması değil, zihinsel manada kuşatılmışlık içerisindeyiz. Zaten bizi bu dönemde daha çok zorlayacak sebeplerin başında da bu gelmekte. Ben kendimi nasıl tarif ediyorum diye sorarsan, ben Türkiye Cumhuriyetçisiyim bu bağlamda bizi kapattılar. Ülkemiz savaş geçirdi. Bugün tamam çözüm süreci dedikleri, o süreç sona ermiştir. Bu konuda doğru olan yapılmıştır, geç de olsa bir adım atılmıştır.  Acımızın olduğu bir dönem, Türkiye bide yakın coğrafyasın da gelen yakın gelişmede başka bir tehlike altında. Bu 15 Temmuz hain darbe girişimini hepimiz yaşadık, ondan sonraki gelişmeleri de hepimiz biliyoruz.’’diye konuştu.

70 MİLYON EURO DESTEK VERİYORLAR
Zorlu, Avrupa Birliği ülkelerinin her yıl terör örgütlerine 70 Milyon EURO finans desteği verdiğini ifade etti. Zorlu, “Geçmişe dayalı olarak bugün karşımızda duran pek çok sorunun içerisindeyiz ve o unsurların yer almış olma ihtimalinin hep birlikte değerlendiriyoruz. Gerçekten bugün karşınızda olan bu, topyekün problemin sebebi aslında burası adı ne, küreselleşmedir. Topyekün bir mücadele içinde karşıya olduğumuz bir ülkeyiz, bu sadece bizim tehlikemiz değil. Orta doğudan, Orta Asya’ya balkanlardan Kafkaslara kadar milli dörtlü içerisinde ülkesini yeniden inşa etmek isteyen, Bütün ulus devletlerin karşı karşıya olduğu bir tehdittir. Stratejik bir boyutta değerlendirmesi gerekir. Taktiksel boyutta zaten karşımıza gelen PKK terör örgütü, İŞİT gibi. PKK terör örgütünün her yıl bilinen rakamıyla toplam Avrupa birliği ülkelerinden elde ettiği 70 Milyon Euro’dur.’’

AYRIŞMA YAŞIYORUZ
Türkiye’nin 2008’den bu yana büyük bir ayrışma yaşadığını ifade eden Zorlu, bu problemi yok etmeye çalıştıklarını ifa de etti. Zorlu, “Türkiye hızlı bir şekilde 2008’den bu yana ciddi bir toplumsan bölünüşlük yaşıyor. Ayrışma, toplumlaşma hızla derinleşti. Böyle bir toplumlaşmanın içerisinde yapacağımız her tartışmanın daha doğrusu hiçbir tartışmanın birlik olması mümkün değil. Bu bilerek böldüler bu toplumu kimisi isteyerek, kimisi istemeyerek, buna ortak oldu. Şimdi biz bu problemi yok etmeye çalışıyoruz. Düşünelim ki bir tarafın sürekli kazanan ve mutlu olduğu bir tarafın ise sürekli kaybeden ve mutsuz olduğu bir Türkiye tablosudur. Boydan boya Türkleştirilmiş bir sürecin unsurlarıyız biz. Sistem altyapısı yok.’’dedi.

Haber71.Net Editor

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Subscribe
Bildir

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x