GündemManşetSiyaset

Yeni kimlikler yasayı bekliyor

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Yeni çipli kimliklerin dağıtımında pilot il seçilen Kırıkkale’de, kimliklerin ne zaman dağıtılmaya başlanacağı konusunda herkesin birbirine sorduğu sorunun cevabı Nüfus Müdürlüğü’nden geldi. Yeni kimliklerin dağıtımı İç Güvenlik Yasası’nı bekliyor.
3 YIL İÇERİSİNDE TÜM TÜRKİYE’YE DAĞITILACAK
2015 yılının başında ilk olarak Kırıkkale’de dağıtılacağı daha önce açıklanan yeni çipli kimlikler konusunda, şuan TBMM’de bekleyen İç Güvenlik Yasası’nın çıkmasının beklendiği öğrenildi. İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, yeni kimliklerin dağıtımının İç Güvenlik Yasası’nı beklediği öğrenildi. Yaygın basında kimliklerin dağıtımına başlandığını içeren haberlerin gerçeği yansıtmadığı öğrenildi. 10 yıl boyunca geçerli olacak olan yeni kimliklerin Kırıkkale’den dağıtımına başlanacağı ve dağıtımın tüm ülkede tamamlanması bekleniyor.
YENİ KİMLİK KARTLARININ ÜCRETİ NE KADAR?
Yeni Kimlik kartlarına kavuşmak için 18 TL ödemeniz gerekmektedir. 10 yıl geçerli olacak yeni kimliklerin fiyatı belli oldu. 3 yıl içerisinde tüm ülke genelinde dağıtılacak 1 GB’lik hafızası olan çipin de yer alacağı kimlik kartlarının maliyeti 18 lira olacak.
KİMLİK SAHTECİLİĞİ YOK OLACAK
Yeni kimlik kartlarının tamamen dağıtılmasından sonra vatandaşların sahte kimliklerini çıkarıp işlem yapanların önüne geçilmiş olacak. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün TÜBİTAK’a hazırlattığı “Akıllı Kimlik Kartı” olarak da isimlendirilen yeni kimlik kartları, kolay taşınabilir, taklit, tahrif ve sahteciliğe imkan vermeyen, biyometrik unsurlar da içeren, kredi kartı boyutlarında tasarlandı. Üzerinde 1 GB’ye kadar veri depolanabilecek olan yeni kimlik kartlarında banka hesap numaraları, ehliyet, maaş ve sağlık bilgilerinin olduğu şifreli bir çip de yer alacak. Hastaneler, okullar, bankalar, GSM operatörleri, emniyet işlemleri ve noterlerde kullanılması da öngürülen yeni kimlik kartları sayesinde birçok işlemde vatandaşa kolaylık sağlayacak. Sahte ya da çalıntı kimlikle hat çıkarma riski sona erecek. Kimlik kartı sahibinden başka birinin eline geçse dahi kullanılamayacak, anında bloke edilebilecek.
YENİ KİMLİK KARTLARININ ÖZELLİKLERİ NELER ?
Kimliğin içinde kişinin parmak, avuç içi ve damar izi gibi tanımlayıcı unsurlar bulunuyor. Kimlik kartı üzerindeki çip ile, vatandaşa verilecek hizmetin özelliğine göre görsel ve elektronik, farklı güvenlik yöntemleri ile kimlik doğrulama yapılabiliyor. Her kartın içinde kişiye özel sertifikalar yer alacak, bu çerçevede hem şifre istenebilecek, hem de kişinin parmak, damar ve avuç izi üzerinden biyometrik doğrulama yapılabilecek. Kimlik kartı sahibinden başka birinin eline geçse dahi kullanılamayacak, anında bloke edilebilecek. Vatandaşa ait nüfus bilgileri kartın üzerindeki yongaya güvenli bir şekilde kaydedilecek. Öncelikli olarak eczane, aile hekimliği, otomasyon sistemli hastaneler ve sağlık ocaklarında kullanılacak. Kartta, biri görsel, diğeri elektronik olmak üzere iki farklı bilgi tutma ortamı bulunuyor. (Bunlardan birincisinde; kart sahibine ait fotoğraf ve T.C. kimlik numarası, adı, soyadı ve doğum yerinin yer aldığı nüfus bilgileri, ikincisin de ise kart sahibine ait nüfus bilgilerinin elektronik olarak tutulduğu yonga bulunacak. Kimlik kartı ile vatandaş farklı belge, kart taşımak durumunda kalmadan kimlik doğrulaması yapılabilecek. E-Devlet kapsamında sunulan hizmetlere, internetin bulunduğu her yerden kimlik kartı ile erişilebilecek. E-imza olarak kullanılabilecek. Kamu hizmetlerinden yararlanan kişilerin hak sahipliği kolay ve güvenli yapılacak. Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük ve yolsuzluklar asgariye inecek.
 

  • - Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri

Haber71.Net Editör

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
Başa dön tuşu