Yaşam

Yurttan Fiyatlar Neden Düşmüyor

Yağ fiyatlarındaki artış bir türlü önlenemiyor. Birkaç ay içerisinde yüzde yüz oranında zamlanan Ayçiçek yağı cep yakıyor. Halk durdurulamayan fiyat artışına tepki gösterirken, gıda sektörü temsilcileri ise zammın daha da geleceğini söyledi. Pandemi öncesi 18 litre Ayçiçeği yağı ortalama 110 lirayken şu anda 240 liraya yükseldi. Her geçen gün temel gıda ürünlerine gelen zam, düşük ücretle çalışan ve açlık sınırı altında yaşayan halkı kara kara düşündürüyor

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

YAĞ FİYATININ YÜKSELECEĞİ SÖYLENİYOR
Pandemiden önce 5 litre yağın fiyatının 30-35 lirayken şu anda 65-70 liraya kadar yükseldiğini söyleyen, Kırıkkale Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Adem Yurttan “Bu sürecin böyle devam etmesi yağ fiyatının daha da yükseleceğini gösteriyor. Yetkililerden yağ fiyatlarındaki artışın nedenlerini araştırmalarını istiyoruz. Yağ zamlarını imalatçı firmalar yapıyor. Döviz yükselse de alçalsa da yağ fiyatları değişmiyor ”şeklinde konuştu.

FİYATLAR NEDEN DÜŞMÜYOR?
Esnafın da bu süreçte giderlerinin arttığını belirten Yurttan, “Mesela asgari ücret, vergiler ve SGK gibi giderlerimiz arttı. Fabrikalar yağ fiyatlarındaki artışın nedenini hammaddenin olmamasından veya azaldığından kaynaklandığını söylüyor. Yükselen yağ fiyatlarının nedenini ilk başta fabrikalardan araştırsınlar. Önceleri fiyatlar dolar yükseliyor diye artardı, şimdi dolar düşüşte ama hiç kimse kalkıp fiyatları düşürmüyor. Bu konunun da araştırılmasını talep ediyoruz. Halk perişan haldedir. Yetkililerin yükselen yağ fiyatlarını düşürmelerini istiyoruz.” dedi.

Haber71.Net Editor

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Subscribe
Bildir

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x