GündemKırıkkaleManşet

5 yıldızlı yurt açıldı

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

10 milyon lira maliyeti ile Keskin’e kazandırılan 340 yatak kapasiteli kız yurdunun açılışı yapıldı. Açılış Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Prof. Dr. Kaymakcan’ın katılımıyla gerçekleşti.
GENİŞ KATILIM
Keskin Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Keskin yeni binası açılış töreni düzenlendi. Açılış törenine Milli Savunma Komisyonu Başkanı AK Parti Kırıkkale Milletvekili Oğuz Kağan Köksal, Vali Ali Kolvat, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Prof. Dr. Recep Kaymakcan katıldı. Kaymakcan, Keskin’e 340 yatak kapasiteli, maliyeti ise 10 Milyon TL’yi bulan yurt yaptıklarını söyledi.  Kaymakcan, 2014 yılından itibaren kredi ve burs miktarının lisans öğrencileri için 280 TL’den 300 TL’ye, yüksek lisans öğrencileri için 560 TL’den 600 TL’ye, doktora öğrencileri için 540 TL’den 900 TL’ye çıktığını ifade etti.
100 ÖĞRENCİYE BURS TAHSİSİ YAPILDI
Kredi ve burs miktarlarının üniversite öğrencilerine katkılar sağladığını belirten Kaymakcan, “2014 yılında 100 bin öğrenciye burs tahsisinde bulunuldu. Ayrıca 2013-2014 öğretim yılında 542 bin 147 öğrencimiz, öğrenim kredisi kullanmaya hak kazandı. Burs alamayan ve çalışmayan herkese öğrenim kredisi tahsisinde bulunuyoruz. Ocak 2014 itibariyle kredi ve bursu birlikte değerlendirdiğimiz zaman toplam 1 milyon 452 bin 363 öğrencimize Ocak 2014 itibariyle burs ve öğrenim kredisi tahsisi yapıldı” dedi.
YEMEK YARDIMI ARTIRILDI
Öğrencilere aylık 201 TL’lik yemek yardımının 220 TL’ye çıkarıldığını da hatırlatan Kaymakcan, “Böylece öğrencilerimiz daha iyi koşullarda daha iyi yemek yiyecekler diye düşünüyoruz. Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlarda kalan 310 bin 890 öğrenciye barınma hizmeti sunuyoruz. Bu hizmeti alan bütün öğrencilerimiz yemek yardımından da istifade edebilecekler. Yemek yardımı kahvaltı ve akşam yemeği şeklinde” diye konuştu. Prof. Dr. Kaymakcan, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs-Kredi Yönetmeliği’nde yapılan değişikliği de hatırlatarak, burs veya kredi almaya hak kazanan öğrencilerin bundan sonra notere giderek taahhütnameyi tasdik ettirmelerinin gerekmeyeceğini de vurguladı.
‘SADECE OTEL HİZMETİ VEREN BİR YER OLARAK GÖRMÜYORUZ’
Burs veya kredi hakkı kazanan öğrencilerin gerekli senetleri yaptırmak için notere gitmek zorunda olmadıklarını dile getiren Kaymakcan, “Notere gitme tarih oldu. 2014’ten itibaren öğrencilerimiz PTT’den alacakları şifreyle birlikte ‘turkiye.gov.tr’ internet adresi üzerinden kendileri adına tahsis edilmiş belgeleri e-devlet üzerinden onaylayacaklar. Böylece notere gitme zahmetinden ve notere ücret ödemekten kurtulmuş olacaklar” bilgisini aktardı. Kaymakcan, ”Biz yurtları sadece otel hizmeti veren bir yer olarak düşünmüyoruz. Yurtlarda bir anlamda hayat boyu öğrenme kapsamında eğitim fırsatları sunmanın gayreti içindeyiz” dedi. Kurumlarının üniversite öğrencilerine barınma, burs ve kredi destekleri verdiğini anlatan Kaymakcan, 8 ilde 145 ilçede ve ikisi yurt dışında olmak üzere toplam 370 yurtta 310 bin 894 öğrenciye barınma imkanı sunduklarını bildirdi.
RANZA SAYISI DÜŞTÜ
Mevcut yurtların kapasitesini ve kalitesini arttırmayı hedeflediklerine işaret eden Kaymakcan, yurtların sayısını arttırmaya yönelik olarak yatırımda olan 183 yurdun bulunduğunu, bunların toplam kapasitesinin 123 bin olduğunu belirtti. Bunun yanı sıra kiralamalarla birlikte Kasım ayı içinde Türkiye çapında 100 bin 250 kapasiteyi bulan ön protokol yaptıklarını belirten Kaymakcan, böylece 15 yıla kadar yurt kiralamayı hedefleyen yeni bir yönteme başvurduklarını da bildirdi. Yurtlardaki barınma hizmetlerindeki nitelik artışına yönelik çalışmalara da değinen Kaymakcan, “Bu yıl yurtlarımızda 4 ranza varsa 3’e, 3 ranza varsa 2’ye düşürdük” diye konuştu.
ÖZEL BÜTÇEDE 3’ÜNCÜ SIRADA
YURTKUR öğrencilerinin Spor Genel Müdürlüğü’ne bağlı tesislerden ücretsiz yararlanabileceklerini, yurtlarda kalan öğrenciler için liderlik, kariyerlik eğitimleri, farkındalık seminerleri ile Osmanlıca, Saz kursu gibi etkinlikler düzenlediklerini dile getiren Kaymakcan, bunların dışında öğrencilerden gelebilecek talepleri de dikkate alacaklarını söyledi. Kaymakcan, böylece burs ve kredi miktarının lisans öğrencileri için 300 TL, yüksek lisans öğrencileri için 600 TL, doktora öğrencileri için de 900 TL’ye çıkarıldığını hatırlattı.  Kaymakcan, konuşmasında Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun 2014 bütçesinde özel bütçeli genel müdürlükler arasında üçüncü sırada yer aldığını da belirterek, bu durumun devletin ve hükümetin gençlere verdiği değeri gösterdiğini sözlerine ekledi.
‘HİZMETLER ARTARAK DEVAM ETSİN’
Keskin’e önemli yatırımlar yaptıklarını belirten Milli Savunma Komisyonu Başkanı AK Parti Kırıkkale Milletvekili Oğuz Kağan Köksal, öğrenci yurtları, içme suyu tesisleri ve yeni yapılacak olan cezaevi inşaatının devam ettiğini söyledi. Verilen sözlerin yerine getirildiğini belirten Köksal, Keskin’e daha çok yatırım yapacaklarını ve bu konuda önemli çalışmaların yapılacağını bildirdi. Hiçbir öğrencinin açıkta kalmaması gerektiğini belirten Köksal, hükümetlerinin gençlere önem verdiğini ifade etti. Keskin Belediye Başkan Adayı Esra Yılmaz’a da destek isteyen Köksal, “30 Mart’ta Esra hanıma güvenin ve onu Belediye Başkanı yapın, hizmetler artarak devam etsin” dedi.
‘ÖZEL YATIRIMCI ÇEKMEYE ÇALIŞIYORUZ’
Vali Ali Kolat ise, Keskin’de ki çalışmaların devam ettiğini ve kamu yatırımlarının sonuna geldiklerini hatırlattı. Özel yatırımcı çekmeye gayret gösterdiklerini belirten Kolat, bu konuda önemli çalışmalar yapıldığını kaydetti. Keskin’in tarihi dokusunun yeniden canlanacağını belirten Kolat, bu çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti. Konuşmaların ardından 340 yatak kapasiteli Keskin Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Keskin yeni binası açılış kurdelesi kesildi.

0 0 votes
Haber Değerlendirme
10 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Jp Lenders
Jp Lenders
9 Nisan 2014 11:05

Bir iş kredisi için mi arıyorsunuz? kişisel kredi, ev kredisi, otomobil kredisi, öğrenci kredi, borç konsolidasyonu kredi, teminatsız krediler, risk sermayesi, vs… Ya da herhangi bir nedenden dolayı bir kredi banka veya Finans Kurumu tarafından reddedildi. Bir James işletmeler ve bireyler düşük ve uygun fiyatlı bir faiz oranı % 2 faiz oranı ile kredi Parker, özel bir borç veren benim. İlgilenen varsa? Jplenders@blumail.org, Jplenders@live.com bize bugün ve bugün kredinizi alın

keskinli
keskinli
20 Mart 2014 09:49

beşir atalay hala ne yüzle keskine geliyor anlamıyorum o Ankara miletvekili unutmasın öle diyordu keskin bittti zaten köye döndü nedeni de beşir atalaydır artık nesilden nesile anneler babalar çocuklarına bu memleketi hangi şahısın bu hale getirdiğini anlatacak ve nesilden nesile devam etcek beşir atalayın nasıl bir insan olduğunu keskinin yeni yetişen nesilleri bilecek diycek tek sözüm var yazıklar olsun beşir atalayyyyyyy

nerde eski Keskin
nerde eski Keskin
19 Mart 2014 21:33

Emeği geçenlerin eline sağlık.Ama Keskin’in ihtiyacı olan yeni iş sahaları fabrikalar atölyeler vb.Sn Beşir Atalay iç işleri bakanlığı yaptığınız dönemde Çankırı’ya verdiğiniz önemi Keskine memleketinize verseydiniz şimdi 1000-1500 kişilik polis okulu Keskin de olurdu.Sadece tavuk döner ayran içseler günde 5-10 bin tl Keskin esnafına destek olurdu.

keskinli
keskinli
Reply to  nerde eski Keskin
20 Mart 2014 19:09

BUNLAR SEÇİMDEN SEÇİME Bİ MEMLEKETİ OLDUĞUNU HATIRLAYAN İNSANLAR BAŞKA BİRŞEY YAPMALARI BEKLENEMEZ BUNLARA HALA PRİM VERENLER UTANSIN DİYECEMDE UTANACAK YÜZ OLSA GELDİKLERİNDE ETRAFINDA ŞAK ŞAKÇILAR OLMAZDI

Başa dön tuşu