Sağlık

6 AYDA 300 YENİ DOĞAN BEBEĞE KİMLİK

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Yeni uygulama pilot il Kırıkkale’de sorunsuz ilerliyor

Kırıkkale’de Yeni Doğan bebeklerin kimlikleri hastaneden çıkmadan çıkıyor. Kırıkkale’de Haziran ayından bugüne 300 bebeğin nüfus kaydı doğdukları sağlık kuruluşlarında yapıldı, kimlikleri ailelerinin adreslerine gönderildi.

 

KIRIKKALE PİLOT İL

Sağlık Bakanlığınca geliştirilen “e-rapor” sistemi sayesinde doğum raporları nüfus müdürlüklerinin görebileceği elektronik ortama aktarıldı, bebeği olan aileler kurumlar arasında dolaşmaktan kurtuldu. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, “ Bakanlığımız tarafından pilot il uygulaması kapsamında Kırıkkale’deki hastanelerimizde başlayan E-Doğum Raporu Sistemi uygulamasında yenidoğan bebeklere kimlik kartı verilme işlemleri devam ediyor. Uygulama ile hastanede doğum sonrası taburcu olmadan 5 gün içerisinde başvuru yapan aileler, bebeklerinin isimlerini belirledikleri takdirde ailesinin beyanı doğrultusunda sağlık tesisimizde kimlik belgesi işlemleri tamamlanarak elektronik ortamda nüfus müdürlüklerine ulaştırılıp vatandaşlarımızın nüfus müdürlüklerine gitmesine gerek kalmadan, bebeğin kimlik kartının basılarak beyan ettikleri adrese teslimi sağlanmaktadır” ifadesini kullandı.

 

KİMLİKLER ADRESLERİNİ GÖNDERİLDİ

İl Müdürü Ağırtaş “Haziran ayında başlayan uygulamadan bu zamana kadar Yüksek İhtisas Hastanesi ile Tıp Fakültesi Hastanesinde dünyaya gelen toplam 300 bebeğin kimlikleri İçişleri Bakanlığı tarafından ebeveynlerince verilen adreslere gönderildi. Uygulamadan yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın doğum sonrası taburcu olmadan önce sağlık tesislerimize taleplerini iletmesi gerekmektedir. Uygulama ile vatandaşlarımızın hem kaliteli sağlık hizmetine daha kolay ve hızlı bir şekilde erişim sağlanması amaçlanmak hem de Hastanelerimizde dünyaya gözlerini açan bebekler, e-Doğum sistemi ile kayıt altına alınmakta ve doğum raporu oluşturulup mükerrer rapor yazımları ortadan kalkarak usulsüz raporların önüne geçilmektedir” dedi.

Daha Fazlasını Göster

Benzer Haberler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x