DeliceManşet

Delice'de Kuduz Vakası

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Kırıkkale’nin Delice ilçesinde kuduz vakasının görüldüğü köy, 6 ay süreyle karantinaya alındı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Recep Kırbaş, yaptığı yazılı açıklamada, ilçeye bağlı Sarıyaka köyünde Ş.K’ya ait köpeğin 22 Şubat günü köyde diğer hayvanlara saldırması ve tuhaf davranışlar sergilemesi üzerine köylüler tarafından vurulduğunu, konu ile ilgili olarak İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerinin vatandaşlar tarafından bilgilendirildiğini belirtti.

Veteriner heyetin aldığı numunenin İl Müdürlüğüne, oradan da Ankara Etlik Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsüne tahlil edilmek üzere gönderildiğini ifade eden Kırbaş, açıklamasında şunları kaydetti:

Delice'de Kuduz Vakası - Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri“Gelen tahlil sonucunda köpeğin kuduz olduğu anlaşılmıştır. Sarıyaka köyünde veteriner hekim başkanlığında Köy Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu toplanarak kuduz hastalığı ile ilgili alınacak tedbirlere karar verdi. Kuduz hastalığından dolayı Sarıyaka köyüne 6 ay süreli karantina konulmuştur. Kuduz köpekle boğuşan köpekler itlaf edildi. Köyde yaşayan vatandaşlar aşılandı ve kuduza karşı bilgilendirildi. Köyde bulunan at, eşek, kedi, köpek için Bakanlıktan kuduz aşısı talep edildi. Hastalık seyri takip ediliyor.”

- Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri
0 0 votes
Haber Değerlendirme
1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu