DeliceManşet

Delice'de Kuduz Vakası

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Kırıkkale’nin Delice ilçesinde kuduz vakasının görüldüğü köy, 6 ay süreyle karantinaya alındı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Recep Kırbaş, yaptığı yazılı açıklamada, ilçeye bağlı Sarıyaka köyünde Ş.K’ya ait köpeğin 22 Şubat günü köyde diğer hayvanlara saldırması ve tuhaf davranışlar sergilemesi üzerine köylüler tarafından vurulduğunu, konu ile ilgili olarak İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerinin vatandaşlar tarafından bilgilendirildiğini belirtti.

Veteriner heyetin aldığı numunenin İl Müdürlüğüne, oradan da Ankara Etlik Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsüne tahlil edilmek üzere gönderildiğini ifade eden Kırbaş, açıklamasında şunları kaydetti:

sam162editedqn7-1“Gelen tahlil sonucunda köpeğin kuduz olduğu anlaşılmıştır. Sarıyaka köyünde veteriner hekim başkanlığında Köy Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu toplanarak kuduz hastalığı ile ilgili alınacak tedbirlere karar verdi. Kuduz hastalığından dolayı Sarıyaka köyüne 6 ay süreli karantina konulmuştur. Kuduz köpekle boğuşan köpekler itlaf edildi. Köyde yaşayan vatandaşlar aşılandı ve kuduza karşı bilgilendirildi. Köyde bulunan at, eşek, kedi, köpek için Bakanlıktan kuduz aşısı talep edildi. Hastalık seyri takip ediliyor.”

Daha Fazlasını Göster

Benzer Haberler

0 0 vote
Article Rating
1 Yorum
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
KirikkaleHM
6 yıl önce

Delice’de Kuduz Vakası http://t.co/Yqm6RIOuKP

Başa dön tuşu