Eğitim

Eğitimsiz Çoçuk Kalmayacak

Kırıkkale’de Ortaokuldan sonra iki yıl eğitimine ara veren ve köyde çobanlık yapan 17 yaşındaki Resul Aktepe yeniden eğitime kazandırıldı. Hedeflerinin zorunlu eğitim çağı içerisinde olup öğrenime devam edemeyen hiçbir çocuğun kalmaması olduğuna dikkat çeken

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Kırıkkale’de Ortaokuldan sonra iki yıl eğitimine ara veren ve köyde çobanlık yapan 17 yaşındaki Resul Aktepe yeniden eğitime kazandırıldı. Hedeflerinin zorunlu eğitim çağı içerisinde olup öğrenime devam edemeyen hiçbir çocuğun kalmaması olduğuna dikkat çeken İl Milli Eğitim Müdürü Hayati Telefoncu, “Resul’ümüzü bulduk. Resul’ümüz gibi 313 çocuğumuz var. Onları sistemin içine dahil ediyoruz. İnşallah eğitimsiz çocuğumuz kalmayacak” diye konuştu.

ÇOBANLIK YAPAN ÇOCUK YENİNDEN EĞİTİME KAZANDIRILDI Kırıkkale Millî Eğitim Müdürlüğü
“Eğitimle Yeniden Buluşma” projesi kapsamında köyde çobanlık yapan ve eğitime iki yıl ara veren çocuğu ailesi ile birlikte ikna ederek eğitime kazandırdı. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından eğitim sisteminde kaydı bulunmayan öğrencilerin eğitime dahil edilmesi amacıyla “Eğitimle Yeniden Buluşma” projesi yurt genelinde hayata geçirildi. 4 Ocak 2023 tarihinde başlayan proje kapsamda Kırıkkale Millî Eğitim Müdürlüğü de çalışmalarını hızlandırarak zorunlu eğitim kapsamında olan öğrencilerin eğitime kazandırılması amacıyla köy köy, mahalle mahalle gezerek öğrencilerin tespitini yapıyor. Eğitimsiz hiçbir çocuğun kalmaması için sahada çalışmalarını aralıksız sürdüren görevliler, lise çağında olan ancak çeşitli sebeplerle eğitim öğretime başlayamayan öğrencilerin tespiti görevlilerce yapılarak mesleki eğitim merkezlerine ya da açık öğretim liselerine kayıtları yapılıyor.

GÖRÜŞMELERLE İKNA EDİLDİ
Ortaokuldan sonra iki yıl eğitimine ara veren ve köyde çobanlık yapan öğrencilerden biri de 17 yaşındaki Resul Aktepe. Kırıkkale Millî Eğitim Müdürlüğü görevlileri, öğrencinin yaşadığı Samanlık köyü yakınlarında bulunan evlerine giderek öğrenci ve ailesiyle görüşme yaptı. Millî Eğitim Müdürü Hayati Telefoncu ve beraberindeki görevliler, Resul Aktepe ve babası Adem Aktepe ile bir süre görüşme yaparak ikna edildikten sonra öğrencinin eğitim öğretime devam etmesi gerektiği belirtildi. Daha sonra ise çobanlık yapan öğrencinin fotoğrafı çekilip bilgileri de bilgisayara girilerek Açık Öğretim Lisesinin birinci sınıfına kaydı yapıldı. Millî Eğitim Müdürü Telefoncu, kaydı sisteme işlenen öğrenciye ders kitaplarını teslim etti, ayrıca çanta ve çeşitli hediyeler de verdi.

KÖY KÖY GEZİLİYOR
Telefoncu, konu ile ilgili basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Bakanlığımızın başlattığı “Eğitimle Yeniden Buluşma” projesi kapsamında Kırıkkale’mizde tüm çocuklarımızın eğitimle buluşması için yoğun bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlimizde de ortaöğretimde okullaşma oranımız yaklaşık yüzde 98 civarında, temel eğitimde bu oranımız yüzde 99’larda. Zorunlu eğitim çağında olup çeşitli nedenlerle eğitime devam edemeyen ilimizde yaklaşık 313 çocuğumuzun olduğunu tespit ettik. Bunları eğitim öğretimin içine alınması için kapı kapı, köy köy geziyoruz” ifadesini kullandı.

RESUL GİBİ 313 ÇOCUK VAR
Hedeflerinin zorunlu eğitim çağı içerisinde olup öğrenime devam edemeyen hiçbir çocuğun kalmaması olduğuna dikkat çeken Telefoncu, “Sayın Bakanımızın da bu konuda çok talimatı var. Eğitimsiz çocuğumuz kalmasın, eğitimsiz gencimiz kalmasın. Bu anlamda yakın köylerimizden birine geldik. Resul’ümüzü bulduk. Resul’ümüz gibi 313 çocuğumuz var. Onları sistemin içine dahil ediyoruz. İnşallah eğitimsiz çocuğumuz kalmayacak.” ifadelerini kullandı. Yeniden eğitim öğretime kazandırılaran öğrenci olan Resul Aktepe ise, kendisine kitaplar verildiğini belirterek Millî Eğitim Müdürü Telefoncu ve diğer görevlilere ilgilerinden dolayı teşekkür etti. Milli Eğitim Müdürü Telefoncu’ya Müdür Yardımcısı Serkan Akpınar, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ahmet Süreyya Kılıç ile diğer millî eğitim müdürlüğü çalışanları eşlik etti.

Haber71.Net Editor

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Abone Ol
Bildir

guest

Captcha Plus loading...

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Bu habere yorum yapmak için yorum alanına geçinizx