Kırıkkale

Gençlik şühedanın izinde

Kırıkkale’de Sarıkamış Harekatının 104. yılı etkinlikleri dolayısıyla ‘Gençlik Şühedanın İzinde’ yürüyüşü düzenlenerek şehitler anıldı. Kırıkkale Cumhuriyet Meydanı’ndaki yürüyüşe, soğuk hava ve kar yağışına rağmen çok sayıda vatandaş katıldı.

DONDURUCU SOĞUĞA RAĞMEN
Sarıkamış Harekatının 104. yılı etkinlikleri dolayısıyla Kırıkkale’de anma etkinlikleri düzenlendi. Protokol üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar, Fevzi Çakmak Caddesi, Atatürk Bulvarı ve Hürriyet Caddesi güzergahında yürüyüş yaptı. Program, katılımcılara çorba ikramında bulunuldu. Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanında düzenlenen törene katılan Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, 104 yıl önce dondurucu soğuğa rağmen binlerce kahramanın bu ülkenin ve topraklarının korunması, mensup oldukları aziz milletin geleceği için Sarıkamış’ta şehit olduğunu söyledi. Şehitlere Allah’tan rahmet dileyen Sezer, “Yurdun her tarafından gelerek bu toprakları vatan bilip şehit düşen binlerce Mehmetçiğimize şükranlarımızı ve minnetlerimizi sunuyoruz” ifadesini kullandı.

SARIKAMIŞ BİR YİĞİTLİK DESTANIDIR
Programda konuşan Kırıkkale Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Haluk Karahan “Sarıkamış muharebelerinde kutsal vatan topraklarını müdafaa etmek uğruna canını seve seve feda ederek şehit düşen kahraman vatan evlatlarını, ebediyete intikallerinin 104. yıl dönümünde, bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz. Sarıkamış harekâtı, şanlı tarihimizin hüzünlü yapraklarından biri olarak hafızalarımızda yer almış bir yiğitlik destanıdır, şartların tüm olumsuzluğu karşısında gösterdiği üstün cesaret, sabır ve metanetle, muharebe ettiği düşmanının bile takdirini kazanan Türk askeri, Sarıkamış harekâtında harp tarihinde eşine az rastlanır bir mücadele örneği sergilemiştir. Zorlu iklim ve arazi koşullarının düşmandan daha çok kayıp verdiği bu amansız mücadelede; Mehmetçik, hiçbir mazeretin ardına saklanmaksızın, vatanına ve istiklaline kastedenlere karşı çelikten sinesini siper etmiş; büyük kayıplar verilse de vatan uğruna çıkılan bu yoldan asla geri dönmeyi düşünmediler. Sarıkamış’ta yaşanılanlar, özellikle genç kuşakların ibret alarak önemli dersler çıkarması gereken büyük kahramanlık tablolarıdır. Yüreklerde taşman vatan, millet ve bayrak sevgisi, eşsiz bir sağduyu ve yüksek disiplin anlayışıyla birleşerek kahraman Mehmetçiğin en zor şartlara bile göğüs germesini sağlamıştır” dedi.

Daha Fazlasını Göster

Benzer Haberler

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Batuhan Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Batuhan
Ziyaretçi
Batuhan

Belediye Başkanının yardımcısını göndermesi, soğuktan mı kaynaklı, acaba?

Başa dön tuşu
Kapalı