Ekonomi

Kırıkkale tarımının geleceği parlak

BİR ÇİFTÇİ 200 DEKARLIK ARAZİDE PIRASA, DOMATES VE BİBER EKİMİ YAPTI

Son yıllarda Kırıkkale’de tarımı güçlendirme, tarımsal ekonomik gelir düzeyini yükseltme ve tarım ürünlerinde çeşitliliği artırmak amacıyla başlatılan çalışmalar hedefine ulaşıyor. Büyük oranda hububat ekimi yapılan Kırıkkale’de alternatif ürün yetiştiriciliği çiftçilerin tercihi konumuna gelmiş durumda. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sırrı Yılmaz Kırıkkale tarımının geleceğinin parlak olduğuna vurgu yaptı.

200 DEKARLIK ARAZİDE EKİM

Büyük oranda Hububat ekimi yapılan Kırıkkale’de alternatif ürün yetiştiriciliği giderek artmaya başlamış durumda. Yahşihan İlçesine bağlı Kılıçlar Köyünde Mehmet Kaplan isimli çiftçi, damlama sulama sistemi ile 200 dekar arazisinde Pırasa, Domates, Biber yetiştiriyor. İşletmeye ziyarette bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sırrı Yılmaz Kırıkkale’de tarımının hububat ve baklagil ağırlıklı bir yapısı olduğunu ancak yenilikçi ve denemeye cesareti olan çiftçilerin varlığı ve ilimiz tarımında ürün desenini genişletmek amacıyla özverili bir şekilde çalışan personeller sayesinde, Kırıkkale tarımının geleceğinin çok daha parlak olduğunu söyledi.

ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ ARTIYOR

Yenilikçi, girişimci, bilimsel gerçeklere dayanan ve tarımsal ürünleri ile sanayileşmiş bir Kırıkkale için çalıştıklarını vurgulayan İl Müdürü Yılmaz, işbirliği içerisinde çalışıp, çiftçi ile sürekli diyalog halinde olarak gelecekte daha büyük başarılar elde edileceğine olan inancını dile getirdi. Müdür Yılmaz, projelerle ilgili yaptığı açıklamada bu tür projelerin tarımsal üretimle uğraşan çiftçilerin ürün çeşitliliğini artırarak ekonomik gelirlerini daha artırmalarına olanak sağlamak, bir ürün yerine birkaç ürün üretimine teşvik etmek, ürün çeşitliliğinin artmasının bölge açısından büyük öneme sahip olduğunu belirtti. Yılmaz, çiftçi Kaplan’a çalışmalarında başarılar diledi.

Daha Fazlasını Göster

Benzer Haberler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı