Güncel

KÜ 301 kuruluşla protokol imzaladı

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

MÜSİAD, Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı (İBTAV) ve Kırıkkale Üniversitesi arasında, İslam Bilim Tarihinin tüm dünyada duyurulmasında büyük rol oynayan Prof. Dr. Fuat Sezgin ve çalışmalarını, ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtmak amacıyla, iş birliği protokolü imzalandı. Rektör Prof. Dr. Ersan Aslan “Şu ana kadar 301 kuruluşla protokol imzaladık. Bu kuruluşlarımızın yapacakları etkinlikler 750’yi geçti şu an. Sadece ülke içinde değil 300 milyon gönül coğrafyamızda etkinliklerimizi gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

BÜYÜK BİR MİRASLA YAŞIYORUZ

Geçtiğimiz yıl yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile ilan edilen “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” kapsamında düzenlenen iş birliği anlaşması imza törenine, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, İBTAV Başkanı Mecit Çetinkaya ve Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Ersan Aslan katıldı. MÜSİAD Genel Başkanı Kaan, konuşmasına geçen yıl ebediyete irtihal eden merhum Prof. Dr. Fuat Sezgin’ın kıymetli hatırasına saygıyla başlamak istediğini belirterek, “Bizler Anadolu toprakları üzerinde büyük bir mirasla yaşıyoruz. Bu mirasın izleri, hayatımızın her alanına tezahür ediyor. Bu toprakların yetiştirdiği fikir ve bilim insanlarımızı, bilginlerimizi yeni nesillere tanıtabildiğimiz takdirde, bu mirasa hakkıyla sahip çıktık diyebiliyoruz. Bunu bir görev ve sorumluluk olarak üzerimizde taşımak zorundayız.” dedi. İslam bilim tarihine ve akademi dünyasına yaptığı katkıları, ülke sınırlarını aşarak tüm dünyada kabul görmüş olan merhum Fuat Sezgin ve eserlerini sadece ülke sınırları içinde kalmadan ulaştıkları her noktada gelecek nesillere tanıtabilmenin de bu sorumluluklarından biri olduğunu dile getiren Kaan, imzalayacakları protokolle ilk adımı atacakları bu iş birliği çerçevesinde, MÜSİAD olarak bu sorumluluğun bir kısmını diğer paydaşlarla üstlendiklerini söyledi.

301 KURULUŞLA PROTOKOL İMZALADIK

Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Aslan da bugün 7 üniversite ile arasında MÜSİAD’ın bulunduğu 3 STK arasında iş birliği protokolü imzalanacağını belirterek, “Bu kapsamda şu ana kadar 301 kuruluşla protokol imzaladık. Bu kuruluşlarımızın yapacakları etkinlikler 750’yi geçti şu an. Sadece ülke içinde değil 300 milyon gönül coğrafyamızda etkinliklerimizi gerçekleştireceğiz.” dedi. Aslan, bu kapsamda en önemli etkinliklerden birinin 13-15 Haziran tarihlerinde düzenlenecek “1. Uluslararası Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Sempozyumu” olacağını belirterek, buraya dünyanın dört bir yanından İslam bilim tarihi uzmanlarının katılacağını söyledi. Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı Başkanı Mecit Çetinkaya da Sezgin’in çalışmalarının dünyanın hemen hemen her yerinde tanıtımının yapıldığını belirtti.

Daha Fazlasını Göster

Benzer Haberler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Kapalı