Gündem

Nitelik taşımayan Hukuk Fakülteleri kapatılsın

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

ADLİ YIL AÇILIŞINDA KONUŞAN KIRIKKALE BAROSU BAŞKANI ÇAKIR, HUKUK FAKÜLTELERİNİN SAYISINA DİKKAT ÇEKEREK

2018-2019 yılı Adli Yıl açılışı dolayısıyla Kırıkkale Barosu tarafından tören düzenlendi. Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanında Atatürk Anıtına çelenk sunumu töreninde konuşan Kırıkkale Barosu Başkanı Av.Erol Çakır, Nitelik taşımayan hukuk fakültelerinin kapatılması, avukatlık mesleğinde de sınav sisteminin getirilerek, savunma makamına gerekli değerin verilmesi gerektiğini savundu.

 

ZOR BİR SÜREÇTEN GEÇTİK

Yargıda toplu izin kullanımı anlamına gelen ve 20 Temmuz’da başlayan adli tatil sona erdi, 2018-2019 adli yılı başladı. Kırıkkale Barosu yeni adli yıl dolayısıyla Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanında 2018-2019 adli yıl açılışı dolayısıyla Atatürk anıtına çelenk bıraktı, törene katılan avukatlar saygı duruşunda bulundu. Törende bir taraftan 2018-2019 adli yılının hayırlı olması temennisinde bulunan diğer taraftan savunma makamı olan avukatların beklentilerini dile getiren Kırıkkale Barosu Başkanı Av. Erol Çakır “Maalesef ülkemiz zor bir süreçten geçti. Bu sürecin adı maalesef sadece 15 Temmuz darbe girişimi değil, ondan önce yargıya yapılan bir çok müdahaleler sonucunda yargı maalesef güvenirliğini kaybetmiş duruma gelmiştir. Tabi bunun sebeplerini sadece darbeye sığdırmak veya darbeden kaynaklı yaşanan hukuk boşluğu değil, uzun süre gelen maalesef liyakat sisteminin ortadan kaldırılmış olması, liyakatın tam anlamıyla uygulanamayışı ve sistem üzerinde bir çok değişiklikler neticesinde yargımız bu konuma gelmiş ve istenilen seviyede değildir” ifadesini kullandı.

 

EĞİTİM KADROSUZ HUKUK FAKÜLTESİ AÇILIYOR

Baro Başkanı Çakır “Eğitim kadrosu olmadan, nitelikten yoksun Türkiye’de en ücra köşelerine kadar Hukuk Fakültelerinin fütursuzca açılması, sayılarının gün geçtikçe çoğalması, ben en son 126 olarak biliyordum ama bu sayının çoğaldığını görüyoruz. Sınavsız direk avukatlığa başlanması gibi avukatlık kanununda düzenlenmeye ihtiyaç duyan konuların göz ardı edilmesiyle mesleğimiz gün geçtikçe değer kaybetmektedir. Biz öncelikle 2018-2019 Adli Yılında avukatlık mesleğinin, avukatlık kanunun tekrar gözden geçirilerek meclisimizce çağa yakışan, ülkemize yakışan, yargının savunma makamını temsil eden biz avukatların, avukatlık kanununda düzenleme yapılarak yeni bir ivme kazandırılmasını talep ediyoruz”.

 

AVUKATLARIN BEKLENTİLERİ

Avukatların beklentilerini sıralayan Başkan Çakır “Tabi bunun yanında Hukuk Fakültelerinin sayılarının ve niceliklerini, nitelikleri taşımayanlarını da kapatılarak ortadan kaldırılmasını, buna göre de sınav sisteminin getirilmesini bekliyoruz. Maalesef ülkemizde savunma makamı gerektiği şekilde temsil edilemediği gibi, gerekli şekilde kanuni düzenlemelerden de yoksundur. Biz savunma makamı avukatları olarak bu durumun ortadan kaldırılmasını, yargının tekrar eski gücüne kavuşturulmasın, liyakat sisteminin de tüm hakim, savcılarda tekrar uygulanmasını, kişiye göre hukuk düzeninin olmamasını, kişiye göre kanuni düzenlemelerin olmamasını, güçler ayrılığı rejiminin de tekrar eski haline getirilmesini talep ediyoruz” dedi.

Reklam oluşturulma zamanı: 22 Şubat 2024 13:59 - Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri

Haber71.Net Editor

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Subscribe
Bildir

guest
1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
ali
ali
11 Eylül 2018 10:55

en kıytırık puanla paralı üniversitelerde okuyupta ben avukatım diye gezenleri neden konuşmuosunuz

Reklam oluşturulma zamanı: 22 Şubat 2024 13:59 - Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri
Başa dön tuşu
1
0
Would love your thoughts, please comment.x