ManşetSağlık

Sağlık için yürüdüler

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Kırıkkale İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Kırıkkale Belediyesi’nin organize ettiği Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü renkli görüntülere sahne oldu.
 
GÖNÜLLERİNCE EĞLENCE
Sağlıklı Yaşam Yürüyüşüne Kırıkkale ve Bahşılı belediye çalışanlar, Sağlık İl Müdürlüğü’nde görev yapan şube müdürleri ve personeller katıldı. Celal Bayar Parkı’nda hazırlanan parkurda yürüyüş yapan katılımcılara tişört ve şapka dağıtıldı. Vali Yardımcısı Abdurrahman Aslener, Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Bahşılı Belediye Başkanı İbrahim Uyar, Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Uzun, Halk Sağlığı Müdürü Feramiş Ender Güngüneş’in de katıldığı yürüyüş sonrasında katılımcılara elma ikramında bulunuldu. Yürüyüşe katılanlar canlı müzik eşliğinde gönüllerince eğlenirken, köçek Erdal Geyikçi’nin oyunları güne renk kattı.
 
SAĞLIK PROBLEMLERİ
İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. FeramişGüngüneş, obezitenin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer aldığını ifade etti. Güngüneş, “Çağımızın en büyük sağlık problemlerinden biri olan obezite, kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, bazı kanser türleri, solunum sistemi hastalıkları, kas-iskelet sistemi hastalıkları gibi pek çok sağlık probleminin oluşmasına zemin hazırlamakta, hayat kalitesi ve süresini olumsuz yönde etkilemektedir” dedi.
 
FİZİKSEL HAREKETSİZLİK
Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması sonuçlarına göre ülkemizde bireylerin yüzde 71.9′ unun düzenli fiziksel aktivite yapmadığının ortaya çıktığını belirten Güngüneş, “Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel hareketsizlik, dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında obezitenin de önünde dördüncü sıradadır. Oysaki, haftanın 5 günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılması, sağlığın korunması, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, kolon ve meme kanseri riskini azaltmak için yeterlidir” dedi.

Başa dön tuşu