Sağlık

Sigara İçenlere Karşı Önemli Uyarı!

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, ‘31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’ nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, ‘31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’ nedeniyle açıklamalarda bulundu.
Ağırtaş, “Unutmayın sigara içtiğiniz her an, hayatınızdan ve sevdiklerinizle geçireceğiniz sağlıklı zamanlardan çaldığınız anlardır” dedi.

600 BİN MAĞDUR DUMANA MARUZ KALIYOR

 Ağırtaş, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “31 Mayıs, tütün ürünü kullanımının sağlık ve diğer zararları konusunda toplumda farkındalık oluşturmak, tütün ürünü kullananlara bırakmaları yönünde bilinç kazandırmak ve sağlıklı yaşam davranışlarını geliştirmek amacıyla Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Dünya Tütünsüz Günü” olarak ilan edilmiştir. Tütün kullanımına bağlı hastalıklar sebebiyle dünyada her yıl 70 milyondan fazla kişi, ülkemizde ise 100 binden fazla insan hayatını kaybetmekte, dünya genelinde her yıl; 700 milyon çocuk ve 600 bin yetişkin tütün dumanına maruz kaldığı için yaşamını yitirmektedir.

SAĞLIKLI ZAMANLARDAN ÇALDIĞINIZ ANLARDIR

“Sigarayı bırakmak isteyen kişiler Müdürlüğümüze bağlı Sağlıklı Yaşam Merkezi bünyesinde hizmet veren “Sigara Bırakma Polikliniğine” müracaat edebilir ve ayrıca ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattını ücretsiz arayarak destek alabilirler. Polikliniğimize 2024 yılı 5 aylık sürede 386 vatandaşımız başvuruda bulunmuş olup, 159 kişiye farmakolojik tedavi başlanmış, 42 kişiye danışmanlık hizmeti verilmiş ve verilen hizmetler sonucunda ise 108 kişi sigarayı bırakmıştır. Unutmayın sigara içtiğiniz her an, hayatınızdan ve sevdiklerinizle geçireceğiniz sağlıklı zamanlardan çaldığınız anlardır. Sigarayı bırakmayı ertelemeden, sağlığınızın sizi mecbur etmesini beklemeden yani kısaca o sizi bırakmadan siz onu bırakın. Şimdi karar alın ve hemen uygulamaya başlayın. Kendiniz ve aileniz için yeni bir başlangıç yapın” dedi.

  • - Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri

Haber71.Net Editor

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Subscribe
Bildir

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x