GüncelManşet

Toprak verimi iyi durumda

Kırıkkale Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sırrı Yılmaz, köylerde bulunan meralarda çalışmaların yapıldığını ve toprak verimliliğinin üst düzeye çıkması için gerekli işlemlerin yapıldığını söyledi.

 

5 BİN DEKARDA ÇALIŞMALAR

Yılmaz, yapılan çalışmalarla verimliliğin her geçen gün arttığı kaydetti.  Sırrı Yılmaz, tarımda daha etkin bir şekilde ürün alabilmek için mera ıslah çalışmalarının sürdürüldüğünü söyledi. Yılmaz, “Meralarımızda ıslah ve amenajman çalışmalarına devam ediliyor. Keskin ilçemizde Yoncalı, Cinali Köyleri ile Sulakyurt İlçesi Sofular Çiftliği Köyünde yapılan çalışmalarla toplamda 5000 da mera alanımızda çalışmalarımız sürüyor” dedi.

 

GÜBRELEME YAPILIYOR

Yılmaz, meralarda yanlış otlatmanın zararlarının ortadan kaldırılması, ot kalitesinin arttırılması ve planlı otlatma yöntemlerinin benimsenmesi esaslarına yönelik atılan adımların, ildeki meraların hayvancılığa kazandırılması sağlanacaktır. Bu kapsamda şimdiye kadar Yoncalı Köyü’nde 1.000 da alanda mera bitkileri karıştırılarak ekim gerçekleştirilmiş olup, diğer köylerimizde ise 4.000 da alanda ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde kaymakamlık ve çiftçilerimizin katkılarıyla gübreleme yapılmaktadır. İl genelinde uygun mera alanlarında planlı ıslah çalışmalarına devam edilerek ilimiz hayvancılığının gelişmesi ve kırsal kalkınma çalışmalarına ivme kazandırılması sağlanacaktır” dedi.

Daha Fazlasını Göster

Benzer Haberler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı