Ekonomi

Vergi de bu fırsat kaçmaz

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Gazetemizi ziyaret eden Kırıkkale Defterdarı İbrahim Bayraktar Mayıs ayında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin kanun hakkında bilgilendirme yaptı.

 

BORÇLARA ÖDEME KOLAYLIKLARI VAR

Kırıkkale Defterdarı İbrahim Bayraktar, Kaletepe Vergi Dairesi Müdürü Erhan Özbek, Irmak Vergi Dairesi Müdür Yardımcısı Ekrem Arkaç, Gelir Müdür vekili Recep Küçük, Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Cihat Mencet’i makamında ziyaret ettiler. Mayıs ayında çıkan 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin kanun hakkında bilgi veren Bayraktar, “Kanun 18.05.2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Söz konusu Kanunla; kesinleşmiş vergi ve diğer borçlara ödeme kolaylıkları var” dedi.

 

MÜKELLEFLERE AYRICALIKLAR SUNULUYOR

Bayraktar, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “İhtilafların sulh yoluyla sonlandırılması, İnceleme ve tarhiyat safhasındaki borçların yapılandırılması,  Beyan edilmemiş veya eksik beyan edilmiş gelir ve kazançların zam ve faizsiz pişmanlıkla beyan edilmesi, Geçmiş dönemlere ilişkin matrah ve vergi artırımında bulunan mükelleflere ayrıcalıklar. İşletmelerdeki emtia, makine, teçhizat ve demirbaş kayıtlarına ilişkin cezasız düzeltme imkânı. Kasa ve ortaklardan alacaklar hesabının cezasız ve faizsiz düzeltilmesi,

Yurt içi ve yurt dışı bazı varlıkların belli tarihe kadar vergisiz ve ayrıcalıklı imkânlarla milli ekonomiye kazandırılması.”

 

MEVCUT YAPILANDIRMALAR YARARLANAMAYACAK

“6552, 6736 ve 7020 sayılı Kanunlar kapsamında ödemeleri devam eden borçlar için peşin ödeme indirimi hükümlerinden yararlanma gibi çok önemli imkânlar getirilmiştir. 6552, 6736 ve 7020 sayılı Kanunlar kapsamında yapılandırılmış ve ödenmekte olan alacaklar yeni Kanun kapsamında yapılandırılamayacaktır. Ancak, anılan Kanunlar kapsamında yapılandırılan ve ödemeleri devam eden borçlardan kalan taksitlerin tamamının 7143 sayılı Kanunla belirlenmiş olan; İlk taksit ödeme süresi içinde (1 Ekim 2018 tarihine kadar) ödenmesi halinde bu taksitler içinde yer alan Yİ-ÜFE tutarlarının yüzde 90’ının, İkinci taksit ödeme süresi içinde (30 Kasım 2018 tarihine kadar) ödenmesi halinde ise bu taksitler içinde yer alan Yİ- ÜFE tutarlarının yüzde 50’sinin tahsilinden vazgeçilecektir.”

 

TAKSİT ÖDEMELERİNİN SÜRESİNDE YAPILMASI ÇOK ÖNEMLİ

Yeni Yapılandırma Kanunu ile getirilen bu indirim imkânından yararlanılabilmesi için ödeme yapıldığı tarihte anılan Kanunlarda öngörülen şartların ihlal edilmemiş olması gereklidir.

Bu çerçevede, 31 Mayıs 2018 tarihine kadar ödenmesi gereken; 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında yapılandırılan borçların 8. Taksit,

7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun kapsamında yapılandırılan borçların 6. Taksit, ödemeleri ile Temmuz 2018 ayında yapılacak taksit ödemelerinin süresinde yapılması büyük önem arz etmektedir. “

 

ÖDEMELER İNTERNET ÜZERİNDEN YAPILABİLİYOR

“Aynı şekilde 6552 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun kapsamında yapılandırılan borçlar için de peşin ödeme indiriminden yararlanılabilmesi için Haziran ve Ağustos 2018 aylarında ödenmesi gereken taksit ödemelerine dikkat edilmesi ve anılan Kanun hükümlerinin ihlal edilmemesi gerekmektedir. Ödemelerin, www.gib.gov.tr internet sayfamızdan (02:00 – 22:00 saatleri arasında), İnteraktif Vergi Dairesi uygulamamızdan (IOS ve Android) (02:00 – 22:00 saatleri arasında), GİB Mobil uygulamamızdan (IOS ve Android)(02:00 – 22:00 saatleri arasında), Anlaşmalı bankalardan, Vergi dairelerinden yapılması mümkündür” dedi.

 

Mehmet Ali Soyer

Haber71.Net Editor

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Abone Ol
Bildir

guest

Captcha Plus loading...

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Bu habere yorum yapmak için yorum alanına geçinizx