Ahmet Önal | Kırıkkale Belediye Başkanı - Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri
GündemManşetSağlık

‘Her yıl 5 milyon insan ölüyor’

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Halk Sağlığı Müdürü Feramiş Güngüneş Dünya Sigarayı Bırakma Günü konulu basın açıklamasında, “Dünyada bir milyardan fazla insan yetişkin nüfusun 1/4’ü sigara kullanmakta olup, her yıl 5 milyondan fazla insan bu nedenle hayatını kaybetmektedir” ifadelerine yer verdi.
‘GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERDE ARTIYOR’
Güngüneş basın açıklamasında şu bilgilere yer verdi; “Dünya sağlık örgütüne(WHO) üye ülkelerle birlikte ülkemizde de 1987 yılından bu yana her yıl 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak kabul edilmiştir. Sigara önemli bir halk sağlığı sorunu olarak çeşitli fiziksel, sosyal ve ekonomik yönden olumsuz sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılıktır. Sigara kullanımı, akciğer hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları gibi birçok hastalığa yol açmaktadır. Ayrıca sadece bireye değil, sigara dumanını soluyan diğer kişilere de ciddi zararlar vermekte, sigara ve diğer tütün ürünlerinin dumanına maruz kalan kişilerde de aynı hastalıklar görülmektedir. Sigara kullanımı gelişmiş ülkelerde alınan önlemler ve toplumun bilinçlenmesi sonucunda giderek azalma eğilimi göstermektedir. Oysa gelişmekte olan ülkelerde sigara tüketimi artmaktadır.
‘KANSERİN BAŞ SEBEBİ’
Sigaranın neden olduğu kanser ölümlerine bakıldığında da sorunun ne kadar ciddi olduğu açık olarak görülmektedir. Bu yüzden sigara kullanımının önlenmesi çalışmalarının önemi her geçen gün artmaktadır. Dünyada bir milyardan fazla insan yetişkin nüfusun 1/4’ü sigara kullanmakta olup, her yıl 5 milyondan fazla insan bu nedenle hayatını kaybetmektedir. Bu kayıplar nedeniyle, sigara kullanımının önlenmesi amacıyla özel günler ilan edilerek, halkın bilinçlendirilmesine katkı sağlanması amaçlanmaktadır. 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü’de halkımızın bilinçlendirilmesine vesile olacak önemli bir gündür.
‘KALP KRİZİ VE KANSER RİSKİ 20 KAT ARTAR’
Akciğer kanserinin en başta gelen nedeni olarak yüzde 85-90 ile sigara ve tütün alışkanlığı biliniyor. Akciğer kanserli hastaların yüzde 80’i sigara içen, yüzde 10’u bırakmış ve yüzde 10’u da içmemiş kişilerdir. Sigara içmeye devam ederseniz kalp krizi ve kanserden ölme riskiniz 20 kat artar, akciğerleriniz iflas eder, yürüyemez hale gelirsiniz. Ameliyatlara maruz kalabilir ve hatta uzuvlarınızı kaybedebilirsiniz.  Bunları gözetmenizi istiyoruz. Sigaranın sakıncaları gözetilirse, inanıyoruz ki sigaraya bağlı sorunlar büyük ölçüde aşılır.
‘KETEM VE SİGARA BIRAKMA HATTI TAVSİYESİ’
Ayrıca sigarayla mücadele kanser kontrolünün önemli bir basamağıdır. Ülkemiz sigarayla mücadele konusuna mevzuat ve kurumsal bazda destek veren nadir ülkelerdendir. İlimizde Kırıkkale Hacı Hidayet Doğruer Devlet Hastanesi bünyesinde faaliyet gösteren Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi’nde  ( KETEM)  Sigara Bıraktırma Polikliniği Temmuz 2010 tarihinde hizmet vermeye başlamıştır. Randevu sistemiyle çalışan polikliniğimizde konu ile ilgili eğitim almış hekim ve sağlık çalışanları mevcuttur. Randevu için 171 Sigara Bırakma Hattını arayabilirsiniz.
 
 
 
 
‘DÜŞMANINA KARŞI ÇIKIN’
Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak amacımız, tütün ve tütün ürünleri ile mücadelede halkımızın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesidir. Eğitim programlarının sadece belirli gün ve haftalarla sınırlı kalmayarak yıl boyunca planlanması  ve  tüm halkımıza ulaşabilecek şekilde devam etmesidir. Güçlü bir iradeyle ve aklınızla hissiyatınıza galip gelerek bu sigara alışkanlığından vazgeçiniz. Kendiniz, çocuklarınızın, sevdiklerinizin ve saydıklarınızın sağlığı için sigarayı bırakınız. Sigara sağlık düşmanıdır. Sigara sizin ve bizim, hepimizin düşmanıdır. Dumansız, temiz, sağlıklı bir dünya için müşterek düşmanımıza karşı çıkmayı başarın. Dünya Sigarayı Bırakma Günü münasebetiyle tüm halkımızı; ülkemizde her yıl binlerce kişinin ölümüne sebep olan, sigara ve sigara mamullerinden uzak durmaya ve bu gün vesilesiyle sigarayı bırakmaya davet ediyoruz”
 
 

Başa dön tuşu