Genel

Başkan Ergün: Kasım Ayı Da Nereden Çıktı?

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Kısa adı TÜED olan Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, son günlerde kamuoyu gündemini meşgul eden ve emeklilere Cumhuriyetin 100. Yılı sebebiyle bir defaya mahsus verileceği yönündeki Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi söylentileri üzerine; “Zikredilen rakam, 100 yıllık onurlu bir Cumhuriyeti ve yıllarını bu Cumhuriyetin imar ve inşasına harcamış olan emeklilerimizi rencide eder” dedi.

KAYNAK: TÜED

Emeklinin, Ekim ayında açılacak olan meclisi sabırsızlıkla beklediğini ifade eden Ergün, açıklamasında şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız, Sayın Binali Yıldırım başta olmak üzere birçok iktidar mensubunun beyanlarında; Ekim ayında meclisin açılacağı tarih işaret edilmişken, Kasım ayı söylentilerini, Aralık ayı söylentilerini esefle karşılıyoruz.

Emeklinin dayanacak gücünün ve bekleyecek sabrının kalmadığını defalarca ifade ettik. ‘Meclis açılır açılmaz’ sözü verilmişken Kasım, Aralık aylarının konuşulması kabul edebileceğimiz bir şey değildir.

Diğer taraftan, Cumhuriyetimizin 100. yılı için düşünülen ve bir defaya mahsus 5 Bin TL olarak öngörüldüğü ifade edilen ikramiye de, ne Cumhuriyetimize yakışacak, ne de emekliyi mutlu edebilecek yeterlilikte değildir. Düşünce olarak son derece güzel bir yaklaşımdır, ancak zikredilen rakam tatmin edici olmaktan çok uzaktır. Bu rakam en az 10 Bin TL’ye yükseltilmelidir.

Ayrıca, yılda 2 kez olmak üzere dini bayramlarda verilen bayram ikramiyeleri de ne yazık ki, alım gücünü yitirmiştir. 2018 yılı Mayıs ayında, 1000 TL olarak İlk kez verildiğinde; gramı 190 TL olan 24 ayar altından 5,3 gr. alınabiliyordu. O tarihteki alım gücünü koruyabilmiş olsaydı, bugün gramı 1708 TL olan 24 ayar altın hesabına göre ikramiyelerin 9052 TL olması gerekirdi. Oysa bayram ikramiyeleri 2000 TL’yi ancak bulmuş ve bu şekliyle de sadece 1,18 gr altın alınabilir olmuştur.

İşte bu yüzden; emeklinin bayram ikramiyelerinin alım gücü, 2018 yılında ilk verildiği değere yükseltilerek 10 Bin TL’ye çıkarılmalı ve sonraki ödeme dönemleri için artışlar da, enflasyona endekslenmelidir.

Ekim ayında yapılacak düzenlemede de; en düşük emekli aylığı 15 Bin TL seviyesine çıkarılmalı, 7500 TL üzeri aylık aldıkları için adeta cezalandırılan emeklilerimizin aylıklarına da, kök ücretlere yansıtılacak şekilde; 8077 TL seyyanen zam yapılarak, enflasyon karşısındaki kayıpları karşılanmalıdır”

 

- Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri

Haber71.Net Editör

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
Başa dön tuşu