Ekonomi

Çelebi’de Badem Hasadı

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Çelebi İlçesi Hacı Yusuflu köyünde 13 yıl önce Kapama Meyve Bahçesi olarak tesis edilen 160 dekar alana dikilen 5 bin 100 bademin hasadı gerçekleştirildi.

FRANSIZ ORJİNLİ BADEMLERDEN YÜKSEK VERİM

Çelebi İlçesi Hacı Yusuflu Köyü’nde 13 yıl önce 160 dekarlık alana dikilen sertifikalı bademlerin hasadı için tarla günü düzenlendi. Tarla Günü’ne Kırıkkale Valisi M. İlker Haktankaçmaz, Keskin Kaymakamı Muammer Köken, Tarım ve Orman İl Müdürü Sırrı Yılmaz, çok sayıda çiftçi ve bölgede çalışma yürüten teknik elemanlar katıldı. Kapama Meyve Bahçesi olarak tesis edilen alana dikilen Fransız orjinli badem ağaçlarından dekar başına 160 kilogram ürün bekleniyor.

 

AĞAÇ BAŞINA 4-5 KİLOGRAM BEKLENİYOR

Badem fidanlarının 160 dekar alana kimyasallardan uzak çevre dostu tarım prensiplerine uyularak dikildiğini ifade eden Tarım ve Orman İl Müdürü Sırrı Yılmaz, genel olarak her bir ağaç için 4-5 kilogram dekar başına ise 160 kilogram rekolte beklediklerini söyledi. Tarla Günü’nde konvansiyonel tarımdaki badem üreticileri ve tüketiciler, tüccarlar bir araya getirilerek, sürdürülebilir tarım açısından organik tarımın önemi anlatıldı.

- Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri

Haber71.Net Editor

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Subscribe
Bildir

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x