EğitimEkonomi

İş dünyasında yabancı dil sorun olmaktan çıkıyor

Kırıkkale Üniversitesi ile Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası arasında, odaya kayıtlı firmalara yabancı dil desteği sağlanmasını öngören protokol imzalandı.

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Kırıkkale Üniversitesi ile Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası arasında, odaya kayıtlı firmalara yabancı dil desteği sağlanmasını öngören protokol imzalandı.

PROTOKOL İMZALANDI

TSO ile Kırıkkale Üniversitesi arasında imzalanan protokolle, Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odasına kayıtlı firmaların yurt dışı açılımlarını kolaylaştırmak ve firmaların dünya ile aralarında bulunan dil engelinin kaldırılmasını; Kırıkkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Batı Dilleri ve Edebiyatları ile Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümleri, Fransızca, İngilizce, Arapça ve Farsça Mütercim Tercümanlık Anabilim Dallarının dil alanındaki bilgi birikimini ve tecrübesini kullanarak üniversite-sanayi işbirliğine katkıda bulunulmasını amaçlayan Protokol aynı zamanda Batı Dilleri ve Edebiyatları ile Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü öğrencilerinin ticaret ve sanayi alanlarında staj yaparak deneyim kazanmalarına ve mezun olduklarında alanlarında yetkin birer profesyonel çevirmen olmalarına imkan sağlanması hedefleniyor.

ÖĞRENCİLER DESTEK VERECEK

Protokolün imza töreninde ilk konuşmayı Kırıkkale Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Yusuf Polat yaptı. Polat, “Bizim çeviri bölümünde öğrenciler Mütercim Tercüman olmak için öğrenim görüyorlar. Uygulama alanı olarak da   şirketleri düşündük. Öğrencilerimiz ne yapabilir diye düşündük? Şirketlerin web sayfalarını çevirebilirler, kullanım kılavuzlarını çevirebilirler, ziyaretlerde çeviri yapabilirler. Bu amaçla Ahmet Varlı ile temas kurduk ve kendisi çok ilgi gösterdi. Ahmet Varlı ’ya ve Rektörümüze çok teşekkür ediyorum. Umarım iyi sonuçlar alırız” şeklinde konuştu. Kırıkkale Üniversitesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Prof Dr. Adnan Karaismailoğlu da, “Üniversitemiz, Kırıkkale iliyle temasların gelişmesi için gayretler sarf ediyor ve zaman zaman protokollere şahit oluyorduk. İnşallah bu beraberlik de o örneklerden bir tanesi olur” diye konuştu.

HER TÜRLÜ YARDIMLAŞMAYA HAZIRIZ

Protokol hakkında açıklamada bulunan TSO Başkanı Varlı, “Biz Ticaret ve Sanayi Odası olarak Üniversite ile iş birliğini gerçekten önemsiyoruz. Hiçbir üretimin, sanayinin bilimsel bir tabana oturtulmadan başarılı olma şansı yok. Bilimsel tabanı oluşturan kurum da Üniversitelerdir. Biz, şehrimizin üniversitesi ile ticaret ve sanayi odası olarak her türlü birlikteliğe, yardımlaşmaya hazırız. Bugün inşallah yapacağımız bu protokolün Şehrimize, Üniversitemize hayırlara vesile olmasını diliyorum. Biz Üniversitemizin şehrimizi kalkındırma noktasında hem bilimsel anlamda hem sanayi anlamında hem üretim anlamında çok büyük katkılarının olduğuna inanıyoruz” ifadelerinde bulundu.

ÜRETEN İŞLETMELERİMİZ İHRACATÇI HALE GELECEK

Protokol kapsamında Kırıkkale’deki tüm üreten işletmecilerimizin ihracatçı hale gelmeleri için çalışacaklarını belirten Rektörümüz Prof. Dr. Ersan Aslan, “Bugün yine güzel bir etkinliğe imza atacağız. Ticaret ve Sanayi Odamız ve Doğu Dilleri, Batı dilleri bölümlerimizin iş birliğine açık, iş birliğini daha geliştirecek bir Protokol İmza Tören ’inde bir araya geldik. Hem öğrencilerimizin gelişmeleri açısından hem hocalarımızın sektörle buluşması açısından hem de sektörün dil konusunda bazı sıkıntıları varsa, ihtiyaçları varsa o ihtiyaçların karşılanması için oldukça önemli protokol bu. Üniversite olarak arzumuz üreten firmalarımızın hepsinin ihracat yapabilir hale gelmesini sağlamak. Biz Üniversite olarak akademik bilgi birikimi ile uygulamalı bilgi birikimi ile buradaki öğretim elemanlarının tüm bilgilerini firmalarımızın üretmiş olduğu ürünlere aktarabilirse ihracat yapmamalarının önünde hiçbir engel olmaz. Biz Üniversite olarak daha önce yapmış olduğumuz protokollere baktığımızda hep önemsediğimiz, Üniversitedeki birikimin sektörde karşılık bulması, sektörün imkanlarının artırılması gibi çalışmalarımız var ama Üniversitenin sosyal bir birikiminin paylaşılması apayrı bir şey. Teknik anlamda zaten Sanayi ve Ticaret Başkanlığı ile bir protokolümüz var ama dil konusunda yapılacak olan bir protokol bu. Protokol kapmasında işletmelerimizin hepsini ihracatçı hale dönüştürebilmek” diye konuştu.

Rektör Aslan, Silah OSB’yi ziyaret etti

Üniversitemiz Ile Kırıkkale Ticaret Ve Sanayi Odası Arasında Protokol İmzalandı

Üniversite ile Dil Protokolü

  • - Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Subscribe
Bildir

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x