EğitimKırıkkaleSağlık

Kırıkkale’de sıfır atık eğitimi

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan Sıfır Atık Projesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde, TBMM ve Başbakanlıkta da uygulanmaya başlanacak. Proje kapsamında aralarında Kırıkkale’nin de bulunduğu 30 İl’de eğitimler verileceğini söyleyen Kırıkkale Çevre Şehircilik İl Müdürü Uğur Atar, projeyi yürütecek Odak Noktası personellere yönelik bilgilendirme yaptıklarını vurguladı.

 

TÜRKİYE GENELİNE YAYGINLAŞACAK

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ana hizmet binasında uygulanan atıkların yerinde ayrıştırılarak geri dönüşüm işlemlerinin sağlanmasını içeren Sıfır Atık Projesi’nde 11 ay geride kaldı. Türkiye genelinde 2023’e kadar yaygınlaştırılması hedeflenen projenin, öncelikle Ankara’daki kamu kurum/kuruluşlarının hizmet binaları, eğitim kurumları, hastaneler, alışveriş merkezleri gibi vatandaşın yoğun bulunduğu ve atık miktarının fazla olduğu kurumsal noktalarda yaygınlaştırılması planlıyor. Bu kapsamda Sıfır Atık Projesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Başbakanlıkta da uygulanmaya başlanacak. Sıfır Atık Projesi ile atık oluşumu azaltılıyor, değerlendirilebilir atıklar kaynağında ayrı toplanarak, ekonomiye katma değer oluşturuluyor.

 

YEMEK ARTIKLARI SOKAK HAYVANLARINA

Atıkların yerinde ayrıştırılarak geri dönüşümünün sağlanmasının yanı sıra projeyle, ağaçların kesilmesinin de önüne geçiliyor, sera gazı salınımı azaltılarak çevrenin korunmasına katkı sağlanıyor. Öte yandan proje kapsamında, sokak hayvanları da unutulmuyor. Bu kapsamda toplanan yemek ve ekmek artıkları, sokak hayvanları bakım ve rehabilitasyon merkezlerine gönderilerek, değerlendirilmiş oluyor.

 

ARALARINDA KIRIKKALE’NİN DEOLDUĞU 30 İLDE SEMİNER

Projenin Türkiye genelinde yaygınlaştırılması amacıyla seminerler de veriliyor. İllerdeki tüm paydaşlara projenin anlatılması için şubat ayında başlayan ve 30 ili kapsayan seminer dizisinde bugüne kadar, Antalya, Denizli, Kocaeli, Gaziantep, Adana, Trabzon, İzmir olmak üzere 7 ilde proje tanıtıldı. Kurum ve kuruluşlarla eğitim kurumlarından yoğun katılım sağlandı.  Bu kapsamda, 7 Haziran 2018’de Konya’da ve 2019’a kadar da Aydın, Muğla, Eskişehir, Kayseri, Bursa, Bolu, Yalova, Samsun, İstanbul, Sakarya, Amasya, Kırıkkale, Nevşehir, Isparta, Rize, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale, Elazığ, Erzincan ve Siirt’te de seminerler verilecek.

 

KIRIKKALE’DE BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI YAPILDI

Proje çerçevesinde çeşitli zamanlarda eğitimler gerçekleştirdiklerini hatırlatan Kırıkkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Uğur Atar “Bakanlığımız tarafından öncelikli olarak kamu kurumu binalarında başlatılan SIFIR ATIK Projesinin kısa zamanda tüm Türkiye’ye yayılması öncelikli hedeflerdendir. Proje ile sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıklarımızı kontrol altına almak, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye bırakılması hedeflenmektedir. Bu amaçla, Valilik Konferans Salonunda, kamu kurumlarımızda Sıfır Atık Projesini yürütecek Odak Noktası personellere yönelik “SIFIR ATIK PROJESİ” bilgilendirme toplantısı düzenlenmiştir” dedi.

Haber71.Net Editor

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Abone Ol
Bildir

guest

Captcha Plus loading...

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Bu habere yorum yapmak için yorum alanına geçinizx