Ekonomi

Mantar yetiştiriciliği üreticiye alternatif oldu

Kırıkkale Tarım ve Orman İl Müdürü Sırrı Yılmaz, Aşağı Mahmutlar köyümüzde mantar yetiştiriciliği yapan Seyit Can’a ait işletmeyi ziyaret etti. Tarımda geleceğin, mevcut üretimin modernize edilerek, genç ve eğitimli nüfusun sektöre dahil edilmesine bağlı olduğunu belirten Yılmaz, genç üreticiyi tebrik etti.

 

YILDA 30 TON MANTAR ÜRETİMİ

Yıllık ortalama 30 ton mantar yetiştirilen tesiste incelemeler de bulunan Yılmaz; doğru teknik ve bilgi ile küçük alanlarda bile yapılabilen mantar yetiştiriciliğinin önemli bir gelir kaynağı olduğunu belirterek, mantar yetiştiriciliğinin Kırıkkale’de daha yaygın şekilde yapılması için çalışmalar yürütüldüğüne vurgu yaparak, işletme sahibi Seyit Can’ın yükseköğrenimini tamamlayıp bu işe başlamış olmasının umut verici bir gelişme olduğunu söyledi.

 

GENÇ VE EĞİTİMLİ NÜFUSU SEKTÖRE ENTEGRE EDECEĞİZ

Tarımda geleceğin, mevcut üretimin modernize edilerek, genç ve eğitimli nüfusun sektöre dahil edilmesine bağlı olduğunu belirten Yılmaz, genç üreticiyi tebrik ederek, “Mantar yetiştiriciliği konusunda eğitim çalışmaları yürüttük, üreticilerimizden gelen mantar yetiştiriciliği projelerine teknik destek sağladık. Biz üretmek isteyen, gelişmek isteyen tüm çiftçilerimiz için buradayız ve çiftçimizden gelecek taleplerin olgunlaştırılması ve sonuca ulaştırılması için çalışıyoruz. Tarım her geçen gün önemi artan bir sektör ve bunun gereği olarak da her geçen gün gelişen bir sektör. Yeni üretim teknik ve teknolojilerini yakından takip etmek ve çiftçimizle diyalog halinde olarak sektörümüzü bu değişimlerle revize etmek, üreticimizi yeniliklere ve yüksek verimli üretime adapte etmek sayesinde yakaladığımız ivmeyi sürdürüp büyümeye devam edeceğiz. Mantar yetiştiriciliği bir alternatif ve biz bu alternatiflerinde çoğaltılıp yaygınlaştırılması için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”dedi.

Daha Fazlasını Göster

Benzer Haberler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı