Sağlık

Önce bilgilendirdiler sonra tarama yaptılar

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Kadınların meme kanserinden korunmaları amacıyla Kırıkkale’de farklı bir etkinlik düzenlendi.  Sağlık çalışanları, piknik alanındaki kadınlara meme kanseri ve erken tanının önemi hakkında bilgiler vererek sonra da kanser taraması yaptılar.

HABER: YAKUP ÖZCAN

İl Sağlık Müdürlüğü görevlileri, meme kanserinde erken tanı ve tedaviye dikkat çekmek amacıyla Kırıkkale Millet Bahçesi’nde piknik yapan kadınlarla bir araya geldi.

Doktor ve diğer sağlık çalışanları tarafından kadınlara önce meme kanserine yönelik bilgiler verildi, meme kanserinde erken tanının önemi anlatılarak merak edilen sorular cevaplandırıldı. Daha sonra da Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezine ait  (KETEM) mobil tırda mamografileri çekilen kadınların kanser taramaları yapıldı.

Kırıkkale Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, konu ile ilgili yaptığı açıklamada meme kanserinde erken tanı ve teşhisin büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

Meme kanserine yönelik aile sağlığı merkezleri, sağlıklı hayat merkezleri ve mobil araçlarla vatandaşlara hizmet verdiklerini ve bu hizmetin de ücretsiz yürütüldüğünü hatırlatan Ağırtaş, “Kanser tarama aracımızla birlikte bu taramaları, köylerimize, ilçelerimize vatandaşımızın ayağına götürmeye devam ediyoruz. Ve bu taramalarda aldığımız sonuçlarla şüphelendiğimiz vakalarda bir üst merci olarak hastanelerimize vatandaşlarımızı yönlendirerek tedavi olmalarını sağlıyoruz.” dedi.

Ağırtaş, 20 yaş üstü kadınların her ay düzenli olarak meme muayenelerini yapmaları gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Bu konuda bilgilendirme çalışmaları yapıyoruz. Onun haricinde de 40-69 yaş arası bayan nüfusumuzda yine 3 yılda bir mamografi çekinmelerini öneriyoruz. Bu tarz taramalar için de tüm vatandaşlarımızı sağlıklı hayat merkezlerimize davet ediyoruz. Bugün de burada Kırıkkale Belediyemizin Millet Bahçesindeyiz ve vatandaşlarımızla birlikteyiz. Burada da yine aynı şekilde Ekim ayı içerisinde meme kanserine yönelik tanıtıcı, bilgilendirici faaliyetlerimizi yapıyoruz. Yine kanser tarama aracımızla da vatandaşlarımızın mamografi çekimlerini gerçekleştiriyoruz.”

Düzenlenen etkinlik, meme kanserine yönelik çeşitli sloganların yazılı olduğu pankart ve dövizlerle yapılan yürüyüşün ardında son buldu.

Reklam oluşturulma zamanı: 22 Şubat 2024 13:59 - Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri

Haber71.Net Editör

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
Reklam oluşturulma zamanı: 22 Şubat 2024 13:59 - Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri
Başa dön tuşu