Ekonomi

TMO 152 bin ton alım yaptı

2018 hasat sezonunun son günleri yaşanan Kırıkkale’de TMO bu zamana kadar 152 bin 179 ton alım gerçekleştirdi.

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

2018 hasat sezonunun son günleri yaşanan Kırıkkale’de TMO bu zamana kadar 152 bin 179 ton alım gerçekleştirdi.

Alımlarda 133 bin 714 ton ile buğday ilk sırada gelirken, biçerdöver ile hasat yapılmaya başlanan Nohut’ta rekolte 14 bin 102’ton’a yükseldi. Üreticinin rekolte ve verimden memnun kaldığı bir sezon yaşadıklarını vurgulayan Kırıkkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Harun Sümer, üretimin yaklaşık 120 bin tonunun tüccarda işlem gördüğüne dikkat çekti.

BUĞDAY ALIMI İLK SIRADA GELİYOR

Kırıkkale üreticisi ve tüccarı verimli bir hasat dönemini geride bırakıyor. 2018 hasat dönemin son ürünlerinin işlem görmeye devam ettiği Kırıkkale’de üreticiler yavaş yavaş ekim hazırlığına başlamış durumda. 2018 sezonunda Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ve Kırıkkale tüccarı yoğun bir dönem yaşadı. TMO Eylül ayına kadar 133 bin ton 714 tonu Buğday, 4 bin 363 tonu Arpa, 14 bin 102 tonu Nohut olmak üzere toplamda 152 bin 179 ton alım gerçekleştirdi. Bu alımlardan 25 bin 951 tonu yemlik olarak işlem görürken, 265 ton buğday makarnalık işlemi gördü. Kırıkkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Harun Sümer, 152 bin 179 ton hububat hasadı yapılan Kırıkkale’de bu hasadın yaklaşık 108 bin tonu tüccarda işlem gördüğünü söyledi. Başkan Sümer, Tüccarda işlem gören nohut hasadının da 8 bin ton civarında olduğu kaydetti.

ÜRETİCİ REKOLTE VE VERİMDEN MEMNUN

Üreticinin 2018 yılı hasat döneminde rekolte ve verimden memnun kaldığına işaret eden Kırıkkale Ticaret Borsası Başkanı Harun Sümer, kalite ve fiyattan ise memnun olmadığına dikkat çekti. Başkan Sümer, üreticinin kaliteden memnun olmayışının sebebinin zamansız yağışların ve süne olduğunu açıkladı. Bu durumların ürünün kalitesini eklediğini belirten Başkan Sümer, dolayısıyla kalitenin fiyata yansıdığını ifade etti. Başkan Sümer “Kırıkkale olarak verimli bir hasat döneminin sonuna gelmiş olduk. Üreticimize ve tüccarımıza bol kazançlar diliyorum. 152 bin 179 ton hasat yaşanan Kırıkkale’de bu hasadın yaklaşık 108 bin tonu tüccarımıza işlem gördü. Bu durumda Kırıkkale tüccarımızın ne kadar aktif olduğunun bir göstergesidir” diye konuştu.

NOHUT EKİMİNİN ARTMASI BEKLENİYOR

Kırıkkale genelinde Nohut’un biçerdöverlerle hasat edilmesinin il genelinde Nohut ekimini artırdığına vurgu yapan Ticaret Borsası Başkanı Sümer, 14 bin 102 ton nohut hasadının bunun en açık göstergesi olduğunu kaydetti. Nohut üretiminin üreticide memnuniyet yarattığına dikkat çeken Başkan Sümer bu memnuniyetin 2019 döneminde Kırıkkale genelinde nohut ekimini artıracağını tahmin ettiklerini söyledi.

Haber71.Net Editor

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Abone Ol
Bildir

guest

Captcha Plus loading...

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Bu habere yorum yapmak için yorum alanına geçinizx