Genel

YHS KADROLARI REVİZE EDİLMELİ

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda Yardımcı Hizmetler Sınıfı (YHS) olarak geçen sınıfın günümüzde işlevselliği kalmadığı gerekçesiyle kaldırılarak, bu sınıfa ait kadrolarda çalışanların bir sefere mahsus olmak üzere memur kadrolarına geçirilmeleri gerektiğini söyledi.

HABER: TAHİR ERDEM

 

HAKSIZLIK YAPILDI

Sözleşmeli ve geçici personel hakkında özel hükümlerin uygulandığı 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 1965 yılında yasalaştığını, bugüne kadar çeşitli değişikliklere uğrayan Kanun’un tartışılan maddelerinin revize edilmesinin şart olduğuna vurgu yapan Taşkın, Kanun’un tartışılan maddelerinden birinin de Yardımcı Hizmetler Sınıfı (YHS) olduğunu söyledi. Yardımcı Hizmetler Sınıfı görev tanımlamasının yarım asrı geçmesine rağmen Kanun’un pek çok maddesi revize edildiği halde YHS ile ilgili maddenin yeniden düzenlenemediğinin altını çizen Taşkın, Yardımcı Hizmetler Sınıfı kadrolarında çalışanlara haksızlık yapıldığını ve bunun revize edilmesi gerektiğini söyledi.

 

İŞLEVSELLİĞİ KALMADI

Taşkın “Pek çok maddesi değişen 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda YHS’nın günün şartlarına uygun olarak yeniden düzenlenmesi göz ardı edilmektedir.  Bilindiği gibi daha önce taşeron firmalar eliyle yürütülen temizlik ve diğer hizmetler, özel statüyle kadroya alınanlar tarafından yürütülmektedir. YHS statüsünde çalışan kadrolu personel ise idare de memur eksikliğini tamamlayıcı ve idari odalar da evrak getir götür işlerine bakan odacı konumunda çalışmaktadır. Çoğunluğu ise VHKİ’nin yaptığı görevleri yapmaktadır. Bu nedenlerle günümüzde Yardımcı Hizmetler Sınıfı’nın bir işlevselliği kalmadı. YHS kadrosunda çalışan personeller içerisinde lise, yüksekokul ve üniversite mezunu olanlar var. Dolayısıyla YHS’da çalışan kamu görevlilerinin memur kadrosuna geçirilmeleri gerekmektedir. Çeşitli tarihlerde yapmış olduğumuz açıklamalar da YHS’nın kaldırılmasını talep etmiştik. Yardımcı Hizmetler Sınıfı kadrolarında çalışanların eğitim durumlarına göre sınavsız olarak memur kadrolarına geçirilmelerinin uygun olacağını düşünüyoruz” dedi.

Reklam oluşturulma zamanı: 22 Şubat 2024 13:59 - Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri

Haber71.Net Editör

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
Reklam oluşturulma zamanı: 22 Şubat 2024 13:59 - Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri
Başa dön tuşu