Genel

Kırıkkale Üniversitesi’nden İsrail’e Tepki

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

İsrail’in Filistin’e hukuka aykırı şekilde gerçekleştirdiği saldırıları neticesinde şehit olan Filistinliler ve tüm şehitler için Kırıkkale Üniversitesinde gıyabi cenaze namazı kılındı.

HABER: YAKUP ÖZCAN

 

KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUALAR EDİLDİ

Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Başalan ve Prof. Dr. Erol Yılmaz, Genel Sekreter Dr. Öğr. Üyesi Şevket Evci, akademik ve idari personeller ile öğrenciler cenaze namazına katıldı. Rektör Aslan, “On günden bu yana Gazze’de yaşanan olaylar bizlere huzursuzluk verse de sıkıntılarımızı, üzüntülerimizi içimize gömüp hayatımıza devam etmek zorundayız. Gazze’deki olayları yaşatan İsrail yönetimi geçmişte yaşanan olayları, kendilerine edilen yardımları unutmuş gibi görünüyor. Özellikle 16. Yüzyılın başında Endülüs’te Müslümanların ve Yahudilerin “Ya ateş ya Hristiyanlık” tehdidi ile yüz yüze kaldıkları bir ortamda Sultan II. Bayezid, Müslümanları ve Yahudileri Cezayir ve İstanbul’a taşımıştır. Ancak Gazze’de yaşanan olaylar bizlere bu tarihi gerçeklerin İsrail hükümeti tarafından unutulduğunu gösteriyor. Yakın tarihimize baktığımızda 2. Dünya Savaşı’nda ciddi bir soykırım noktasına gelmiş olan Yahudilere Türkiye Cumhuriyeti’nin kucak açtığını görüyoruz. Maalesef bu da unutuldu. Fakat şu anda aklı selim sahibi az sayıdaki devletin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yetkilileri, bilhassa Sayın Cumhurbaşkanımız, dünya sathında bu mel’un olayı ve zulmü durdurmaya çaba göstermektedir. Temennimiz odur ki uluslararası kuruluşlar ve tüm dünya devletleri, Filistin’de yaşanan zulmü, akan kanı ve gözyaşını durdurarak barışı ve huzuru tesis ederler. Bizler de Filistin’de öldürülen kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Burada kılacağımız gıyabi cenaze namazı, sadece Filistin’de şehadete ermiş kardeşlerimiz için değil, bütün şehitlerimiz için bir dua olacak. Cenab-ı Hakk hayrınızı kabul etsin” diye konuştu. Cenaze namazının kılınmasının ardından Üniversitemiz Sinan Safter Peker Camii İmam Hatibi Ahmet Temur tarafından Kur’an-ı Kerim okundu ve tüm şehitler için dua edildi.

 

GÖREVE DAVET EDİYORUZ

“Bilindiği üzere, dünyanın gözleri önünde bir insanlık dramı yaşanmaktadır. Başta gelişmiş ülkeler olmak üzere, bütün devletler tarihin bu deminde ağır bir imtihandan geçmektedir. Bir millet, ya öldürülerek ya da yüzyıllardır yaşadıkları topraklardan sürülerek yok edilmeye çalışılmaktadır. Gerçekleşen yıkım iletişim araçlarından anbean yayınlanırken, bebek-çocuk-kadın-yaşlı demeksizin yapılan bu insanlık dışı saldırı karşısında uluslararası kuruluşlar, İsrail saldırılarına sınırsız destek açıklaması yapan Amerika Birleşik Devletleri’nin yanında yer alırcasına “geniş zamanlı” ifadeler dile getirmektedir. On gündür Gazze’de yaşananlar bir zamanlar bu zulme maruz kalanların kendi yaşadıklarını unuttuğunu ve onlardan ders almadığını ortaya koyuyor. 16. Yüzyılın başında Endülüs’te yurtlarından kovulan ve katledilen Müslüman ve Yahudilere kucak açan ve onları bu zulümden kurtaran Osmanlı barışseverliğiydi. İkinci dünya savaşında Almanya’dan kaçan Yahudilere ev sahipliği yapan Türkiye Cumhuriyeti, şimdi de Gazze’deki mazlumların feryadını dünyaya duyurmaya çalışıyor. Kırıkkale Üniversitesi Senatosu olarak Gazze’de yaşanan ve insanlık adına hiçbir değerle örtüşmeyen bu saldırıların bir an önce son bulması için uluslararası kuruluşları göreve davet ediyoruz. Onları zulmün, ölümün ve gözyaşının yanında değil adaletin, merhametin ve barışın yanında yer almaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

  • - Kırıkkale Haber, Son Dakika Kırıkkale Haberleri

Haber71.Net Editör

Kırıkkale'nin Haber Portalı Haber71.Net'in editörü tarafından Kırıkkale haberlerinin son dakika ve hızlı bir şekilde ziyaretçilerine ulaştırmayı hedeflemektedir.
Başa dön tuşu