Manşet

MKE BÜYÜRSE KIRIKKALE BÜYÜR

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

MKE Genel Müdürü Akdere mesajlarını Kırıkkale’den verdi

Yeni tamamlanan Kırıkkale MKE Sosyal Tesislerinde yerel ve ulusal basın temsilcileriyle bir araya gelen MKE Genel Müdürü Yasin Akdere, hem Kırıkkale’nin, hem MKE işçisinin beklentilerine cevap verdi, hem de hedeflerini açıkladı. MKE’nin özelleşmesinin kesinlikle söz konusu olmadığını hatırlatan Akdere, aksine MKE’nin küresel bir marka olarak yoluna devam edeceğini söyledi. Akdere “MKE büyürse Kırıkale büyür, Silah OSB gelişirse Kırıkkale gelişir” diye konuştu.

 

 

ÖZELLEŞME YOK

Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) Genel Müdürü Yasin Akdere, Kırıkkale MKE Sosyal Tesislerinde yerel gazete imtiyaz sahipleri ve basın mensuplarıyla toplantı yaptı. MKE Genel Müdürü Akdere, akıllı silah ve akıllı mühimmat için AR-GE çalışmalarının devam ettiğinin altını çizerek Makine Kimya Endüstrisi Kurumunun bilinirliği ve replikasyonunu daha güzel yerlere getirmek için çalışmaların sürdürüldüğünü belirtti. Akdere, burada yaptığı konuşmada, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, TBMM’deki Bütçe görüşmelerinde MKE’ye ilişkin sözlerini hatırlatarak, “Gündemimizde özelleştirme yok. Sayın Bakanımız gerekli açıklamayı yaptı. MKE olarak yeni dönemde önemli çalışmalara imza atacağız. MKE özelleşmeyecek ama özel sektör mantığı ile çalışacak. Kırıkkale’de örneği olmayan yatırımlarımız var. MKE’nin Kırıkkale’nin beklentilerini karşılayarak hedefimize emin adımlarla hızla gitmek istiyoruz. Kırıkkale için MKE, MKE için de Kırıkkale bizim göz bebeğimiz.

 

 

BAŞARI KIRIKKALE’NİN VE MKE İŞÇİSİNİNDİR

Akdere, “MKE kurumu, Türkiye’nin gözbebeğidir. 2019 yılı sonu itibarıyla kurumumuzun bütçesi yaklaşık 1 milyar TL’yi geçmiştir. Bu başarı Türkiye’nin başarısıdır. Yine buna ek olarak, MKE işçileri tarafından üretilen 21 bin 459 MPT-55 ve 33 bin 14 adet MPT-76 bugün itibariyle Türk Silahlı Kuvvetlerimize (TSK) teslim edilmiştir. Bu başarı Kırıkkale’nin, bu başarı MKE işçisinindir. Bilindiği üzere, MKE yerli harp sanayimizin kurucusu konumunda. MKE olarak hep ilkleri yapmışız. Bugün itibarıyla 10 fabrikamız ve 6 bin 852 çalışma arkadaşımız bulunuyor” diye konuştu.

 

GÜVENLİK GÜÇLERİMİZİN İHTİYACINI KARŞILIYORUZ

Akdere, MKEK’in 5,56-203 milimetre arasındaki tüm kalibrelerde silah ve mühimmatı tek çatı altında üretme kabiliyetine sahip dünyadaki tek kuruluş olduğunu söyledi. Bununla gurur duyduklarını dile getiren Akdere, “Kurumumuz şu anda güvenlik güçlerimizin ihtiyaç duyduğu farklı kalibredeki mühimmatları, obüs, tank, havan ve topçu roketi mühimmatlarını, MK serisi ve nüfuz edici bombaları, güvenlik güçleri envanterinde bulunan MPT-76, MPT-55, G-3, MP-5 ve MG-3 gibi çeşitli piyade ve makineli tüfekleri, Altay tankına, Korkut hava savunma sistemine, T-155 Fırtına ve Panter obüslerine ait silah sistemlerini üretme kabiliyetine sahip. Değişik tipteki havan ve roket sistemleri ve mühimmatlı sevk barutlarını ve patlayıcıları üretebilen yetkinliktedir.” diye konuştu.

 

HURDA DEĞİL GERİ DÖNÜŞÜM

MKE kurumunun 4 ana koldan oluştuğunu kaydeden Akdere, “Bunlardan bir tanesi, silah bünyemizde bulunan silah fabrikalarımız. Burası hem TSK’ya hem de emniyet güçlerimize hizmet vermektedir. Şu an için ihracatımız da mevcuttur. İkinci kolumuz içerisinde ise mühimmat yer alıyor. Üçüncü ana kolda, roket patlayıcı ve kimyasal grubumuz yer almakta. Bunlara ek olarak dördüncü grubumuzda ise makine ve malzeme grubumuz vardır. Yine almış olduğumuz karar doğrultusunda, hurda fabrikamız olarak bilinen yerin ismini, ‘geri dönüşüm’ olarak kullanılmasını hedefliyoruz. Bilindiği üzere, Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine Erdoğan’ın başlatmış olduğu bir geri dönüşüm projesi var. Bunun için bizimde atmamız gereken adımlar var. Arkadaşlarımız ile birlikte güzel çalışmalara imza atacağız. MKE Kurumu olarak ürün rafımızı genişleteceğiz, şu an itibarıyla 408 değişik ürün üretiyoruz” ifadesini kullandı

 

TEKNİK ANADOLU LİSESİ KURULACAK

Akdere, uzun seneler ömrünü verdiği kurumdan yaş haddinden dolayı emekli olan personelin yerini doldurmaları gerektiğini, bunun çözümü için “MKEK Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” kurulmasıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü ifade ederek, şöyle devam etti: “Yeni aldığımız projelerde ihtiyaç duyacağımız çalışma gücü açığını kapatmamız lazım. Eğitimini tamamladıktan sonra hemen entegre edebileceğimiz, ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğimiz, arkadaşlarımızı ve kardeşlerimizi yetiştireceğimiz bir platform olmalı. Bununla ilgili de Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ve Valimiz Yunus Sezer, konuyu takip etmekte, bizi desteklemekte ve motive etmekteler. ‘Nasıl bir konseptte hareket edeceğiz, hangi derslikler olmalı?’ görüşmelerimizi yaptık, yapıyoruz. Hemfikir olduğumuz veya ihtiyaçlarımızı biraz da netleştirmemiz gereken konu başlıkları var. Bugünden yarına ‘Hadi yaptık.’ değil de bir iki ay geç olsun ama çok temiz olsun diye çalışıyoruz” diye konuştu. Diğer taraftan MKE’nin Kırıkkale Belediyesini devrini yaptığı arazi karşılığı alınacak 564 konutların Nisan ayına kadar teslim alınacağı, konutların satışlarının söz konusu olmadığı bildirildi.

Daha Fazlasını Göster
0 0 votes
Haber Değerlendirme
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x