Karakeçili

Seyir Terasları Mart Ayına Yetişecek

Kırıkkale’nin mevcut bulunan doğal güzelliklerinin turizme kazandırılması amacıyla bir süre önce başlatılan Çeşnigir Kanyonu Projesi kış mevsiminde de devam ediyor.

Haber71.Net - Google News | Abone Ol

Kırıkkale’nin mevcut bulunan doğal güzelliklerinin turizme kazandırılması amacıyla bir süre önce başlatılan Çeşnigir Kanyonu Projesi kış mevsiminde de devam ediyor.

Alanda sürdürülen çalışmaları yerinde inceleyen Vali Yunus Sezer,  “Mart ayında bitirilmesi planlanan Çeşnigir Kanyonunda çalışmalar hızla devam ediyor” diye konuştu.

6 KM’LİK BİSİKLET YOLU VE PİKNİK ALANLARI

Mart ayında bitirilmesi planlanan Çeşnigir Kanyonunda çalışmalar hızla devam ediyor. Vali Yunus Sezer, Çeşnigir Kanyonu Projesi kapsamında ulaşım, yürüyüş ve bisiklet yolu olarak yapımı devam eden çalışmaları yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı. Çeşnigir Kanyonu Projesi kapsamında yürütülen çalışmaları yerinde inceleyen Vali Sezer “Çevre düzenlemesi, seyir terası ve vitamin kafeleri tamamlanan alanda, 6 km bisiklet ve yürüme alanı, yeni seyir terasları ve piknik alanlarının da tamamlanmasıyla; Çeşnigir, ilimizin değerlerinin ön plana çıkarılması, turizm ve tanıtımı için son derece önemli bir yer olacak” dedi.

ÇEŞNİGİR KÖPRÜSÜ

 

Çeşnigir Köprüsü Karakeçili ile Köprüköy arasında Kızılırmak üzerinde yapılmış tarihi bir köprüdür. Bilinen kaynaklara göre Çeşnigir Köprüsü ve yakınında bulunan han Selçuklu Dönemi‘ne aittir. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte 13’üncü yüzyıla ait bir eser olduğu tahmin edilmektedir. 1402 yılında Ankara Savaşı’nın yapılacağı alana ilerleyen Timur‘un ordusuyla bu köprüyü kullandığı rivayet edilmektedir. Çeşnigir Köprüsü, Yavuz Sultan Selim‘in Mısır Seferi esnasında Mimar Sinan tarafından yeniden yapılmıştır. Kapulukaya Barajı’nın faaliyete geçmesinden önce yol güzergahı üzerinde iken, sonraları köprünün ayak kısımları baraj suyu içinde kalmıştır. 110 metre uzunluğunda 6 metre genişliğindeki köprü kayalık arazide sağlam temeller üzerine oturur. Kızılırmak içinde sağlam bir zemine oturabilmesi için orta bölümde belirgin bir eğim vardır.

https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/kirikkale/gezilecekyer/cesnigir-koprusu

http://www.kirikkale.gov.tr/vali-sezer-cesnigir-kanyonu-projesi-kirikkaleye-deger-katacak

https://www.iletisim.gov.tr/turkce/yerel_basin/detay/cesnigir-kanyonu-projesi-kirikkaleye-deger-katacak

Çeşnigir kanyonunda gezinti teknesi suya indi

Çeşnigir Kanyonunda tekne turu

Çeşnigir kanyonu projesi hızla ilerliyor

0 0 votes
Haber Değerlendirme
Subscribe
Bildir

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x